Yaza muhteşem bir giriş yapmak için 7 Etkili Öneri

Yaşam

yaza-hazirlik
Haftada yarım veya bir kilo vücut yağınızdan kalıcı olarak kurtulup, kendinizi yazlık kıyafetlerinizle daha güvende ve daha mutlu hissetmeye hazır mısınız?

İşte Double Check Sağlıklı Yaşam Akademisi doktorları İntegratif Tıp, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Aydın ve İntegratif Beslenme Uzmanı Dt. Burcu Aydın’ın sizin için hazırladığı 7 etkili öneri:

1- Ağırlık – güç egzersizleri yapın

Bikininizin içinde kendinizi rahat hissetmek istiyorsanız, yapmak zorunda olduğunuz ilk şey bir an önce ciddi bir egzersiz planına başlamak ve planınıza istikrarlı bir şekilde sadık kalmak. Araştırmalar bilinenin aksine ağırlık – güç egzersizlerinin, kardio egzersizlerine göre yağ yakmada daha başarılı olduğunu gösteriyor. Egzersiz sıklığınız gün aşırı ya da haftada 3 kez olmalı.

Aynı anda çoklu kas gruplarının kullanımına olanak sağlayan ve bir ağırlık- germe egzersizi olan aletli Pilates (Reformer) özellikle bayanlar için metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkili bir yöntem. Unutmayın bu egzersizlerden sonra bile vücudunuz 24-48 saat kalori yakmaya devam ediyor.

2- Karın ve kalça bölgenize özen gösterin

Vücudunuzdaki en büyük kas gruplarından olan Gluteus (kalça kasları) kas grubunu çalıştırarak ekstra kalori yakın. Bikini giyiminde bir diğer önemli bölge de düz ve sıkı bir karna sahip olmaktır. Bu 2 bölgeye yönelik egzersizleri haftada 2 ya da 3 kez yapabilirsiniz.

3- Daha fazla su tüketin

Su içmeyi azaltırsanız, yaptığınız egzersizin yararlı etkisini de azaltırsınız. Vücudunuzu susuz bırakmanız gün içerisindeki gücünüzü ve yağ yakımınızı da azaltır. Gün içinde oluşan ödemi azaltmak, fazla kilo ve yorgunluk şikâyetlerine son vermek için su içmeyi ihmal etmeyin. Özellikle suyunuzu soğuk ya da buzlu içmeye özen gösterin. Araştırmalar soğuk suyun vücutta daha fazla kalori yaktığını gösteriyor.

4- Günlük doğal diüretik alımınızı artırın

Vücuttaki ödemi engellemenin en iyi yolu bol bol su içmek ve su atıcı özelliği olan salatalık, kuşkonmaz, limon, yeşilçay ve çilek gibi besinleri tüketmeye çalışmaktır. Suyunuza salatalık dilimleri ya da limon eklemeyi deneyin.

5- Karbonhidratlardan uzak durun

Beyaz ekmek, beyaz makarna, bisküvi, kraker ve kurabiye gibi rafine unla yapılan yiyeceklerden uzak durun. Bunların yerine daha çok yaz mevsimine ait sebze ve meyveleri tüketmeye çalışın.

6- Fazla alkol alımını azaltın

Eğer her gün 1 bardak şarap ya da bira tüketiyorsanız bunu haftada 2 veya 3 bardağa azaltın. Böylelikle hem alkolden aldığınız fazla kalorileri azaltmış hem de kendinize daha kaliteli gece uykuları sağlamış olacaksınız.

7- Daha dik durun

Daha dik ve uzun durmak için karın kaslarınızı kullanın. Karnınıza sanki biri yumruk atacakmış gibi karnınız sıkı, omuzlarınız açık, boynunuz uzun, sırtınız dik durun. Her yarım saatte bir duruşunuzu kontrol ederek, unuttuğunuz doğru posturu vücudunuza tekrar tekrar hatırlatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.