Yeşil çayın cilde yararları

Sağlık

yesil-cayin-cilde-yararlari
Yeşil çayın cilde yararlarını tespit etmek için yapılan araştırmalar, yeşil çayın cilt kanseri riskini azalttığını, cildin yaşlanmasını geciktirdiğini ve kepek oluşumunu önlediğini ortaya çıkardı.

Yapılan araştırmalar sonucu, yeşil çayın cilt kanserine karşı koruduğu, harici olarak cilt üzerinde kullanıldığında güneşe bağlı yanıkları tedavi etmeye yardımcı olduğu ve UV ışınlarını bloke ederek koruma sağladığı tespit edildi.

Yeşil çayın iyi belgelenmiş ve pek çok çalışma yapılmış antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinin yaşlanmanın cilt üzerindeki belirtilerini yavaşlattığı biliniyor.

Yeşil çay ve yaşlanma

Kırışıklıklar ve cildin sarkması üzerindeki etkisi, 2005 yılında yapılan bir araştırmaya katılan kadınlar üzerinde denenmiş.

Deneklerin bir bölümüne günlük 2 adet 300 mg’lık yeşil çay tabletleri ile birlikte % 10 yeşil çay özü içeren bakım kremi kullanmaları, diğer kısmına ise benzer ancak yeşil çay içermeyen plasebo tabletleri ile kremler kullanmaları söylenmiş.

8 hafta sonunda iki grup arasında belirgin bir fark olmamasına karşın yapılan testler yeşil çay kapsülü ve kremi kullanan kadınların elastik doku içeriğinde belirgin bir iyileşme gözlemlenmiş.

Bu alanda, yeşil çayın kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı, cildin elastikiyetini arttırdığı yönünde kesin bir sonuç için insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Yeşil çay ve cilt kanseri

2003 yılında ABD’de ve 2007 yılında Birleşik Krallık’ta yapılan iki farklı araştırmanın sonucu olarak yeşil çayın cilt kanserine karşı koruma sağladığı belirtilmiş.

ABD’de yapılan araştırmada yeşil çay cilt kanserine neden olan bir çeşit enzim olan junk-2′ye karşı koruma sağlarken, Birleşik Krallık’ta yapılan araştırmada günde 2-3 bardak yeşil çay tüketenlerin tüketmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma riskinin % 65 azaldığı belirlenmiş.

Aynı araştırma sonuçlarında çayda birlikte birkaç damla limon suyu kullanmanın cilt kanserine karşı daha etkili bir koruma sağladığı belirtiliyor.

Yeşil çay ve kepek
Yeşil çayın anti-inflamatuar etkisi, sedef ve kepek gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmasını sağlıyor. Saç derisi üzerinde harici olarak kullanılan yeşil çayın bu tip hastalıkların tedavisine önemli ölçüde katkıda bulunduğu, 2007 yılında ABD’de Deneysel Dermatoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada belirtiliyor.

Yeşil çay cilt bakımında nasıl kullanılır?

Yeşil çayın güneşin zararlı ışınlarından koruma özelliği kesin olarak bilindiğinden, yüzünüzde ve cildinizin güneş gören bölümlerinde yeşil çay içeren güneş kremleri kullanabilirsiniz.

Yine yeşil çay içeren bakım kremleri kırışıklıkları azaltmada ve oluşumlarını yavaşlatmada yardımcı olabilir. Eğer ticari bir krem almak istemezseniz yeşil çay yapraklarından elde edilen öz ile kendi kreminizi hazırlayabilirsiniz.

Günde 2-3 bardak yeşil çay içerek antioksidan özelliğinden faydalanabilir ve zararlı toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.