Yorgunluğa rağmen ayakta kalmanın 10 yolu

Yaşam

kronik_yorgunluk
1. Ayağa kalk ve hareket et
Rahat ve sıcak bir pozisyonda oturmak ayık kalmanıza pek yardımcı olmayacaktır. Uyuşuk ve uykulu hissettiğinizde, ufak bir yürüyüş mucizeler yaratabilir. Yapmak istediğiniz son şey gibi gözükebilir ama yorgun olduğunuzda ‘ayakta’ kalmanızın en iyi yollarından biridir.

2. Müzik dinleyin
Elbette bunu önerirken klasik müzik ya da doğa sesleri içeren meditasyon müziklerinden bahsetmiyoruz. Sizi rahatlatacak değil, kanınızı kaynatacak, harekete geçmenize sebep olacak eserleri tercih etmelisiniz.

3. Bir şeyler için
Susuz kaldığınızda, kendinizi çok daha yorgun hissedeceksiniz. Biraz soğuk su içerek kendinizi tazeleyebilirsiniz. Bu ayık kalmanıza yardımcı olduğu kadar, enerjinizi de yükseltecektir.

4. Her 30 dakikada bir aktif olun
Hiç bütün gününüzü televizyon başında geçirip, neden çok yorgun hissettiğinizi merak ettiniz mi? Çünkü kendinizi ayık ve uyanık hissetmeniz için vücudunuzu aktif tutmanız gerekir. Yarım saatte bir ayağa kalkıp, esneme hareketleri yapmanız sizi dinç tutacaktır.

5. Doğru beslenin
Eğer öğleden sonra 3 gibi kendinizi uykulu hissediyorsanız, belki de beslenme tarzınızı gözden geçirmelisiniz. Kahvaltı yapıyor musunuz? Öğle yemeğiniz yağlı besinlerden mi oluşuyor? Mutlaka kahvaltı yapmalısınız; protein bakımından yüksek yiyecekler tüketmelisiniz ve enerji içeceklerinden uzak durmalısınız.

6. Biraz temiz hava alın
Kendinizi uykulu hissettiğinizde temiz havayı ciğerlerinize çekmek kadar etkili bir yöntem daha olamaz. Eğer arabada iseniz camları açın, ofiste iseniz bahçeye çıkın ama mutlaka temiz hava soluyun.

7. Doğal gün ışığı
Gün ışığı da sizi ayakta tutmak adına etkilidir. Perdeleri açın ve ışığın içeri girmesini sağlayın.

8. Sakız çiğneyin
Uykulu olduğunuzda ayık kalmanın yollarından biri de sakız çiğnemektir çünkü zihninizi uyanık tutmaya yardımcı olabilir. Aynı şeyi buz emerek de sağlayabilirsiniz, üstelik su ihtiyacınızı da karşılamaya yarayacaktır.

9. Duş alın
Eğer duş alma imkanınız varsa, bunu mutlaka yapın. Eğer yok ise yüzünüzü soğuk su ile yıkamanız, bilek ve dirsek içlerinizi ıslatmanız işe yarayabilir.

10. Nefes
Çeşitli nefes teknikleri ile kendinizi uyanık tutabilirsiniz. Burnunuzdan nefes alın ve diyaframa doğru karnınızı çekin. Bunu hızlı hızlı yapın ve biraz tuhaf görünebileceğiniz için yalnız olmayı tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.