Yumurtalık kanserine karşı portakal suyu ve çay

Sağlık

yumurtalik-kanseri
Hemen hemen her gün tükettiğimiz portakal suyu ve çayın, yumurtalık kanserine karşı iyi geldiğini biliyor muydunuz?

İHA’nın haberine göre, Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kadınların büyük risk altında olduğu yumurtalık kanserine karşı siyah çay ve portakal suyu tüketerek önlem alınabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Hakan Çoksüer, konu hakkında bilgi verdi:

Günde birkaç bardak siyah çay kanser riskini azaltıyor

En sık görülen yumurtalık kanseri türünden biri olan epitelyumyal over kanser riskini, siyah çay ve portakal suyu tüketerek azaltabilirsiniz. Günde birkaç bardak siyah çay ile kanser riski, yüzde 31’lere varan bir oranla azalıyor. Siyah çay ve narenciye tüketimi over kanser riskini düşürebilir. Over kanseri kadınlarda ölümcül bir kanser çeşidi olup, en sık over kanseri çeşidi olan epitelyal over kanserinde veri kaplayan dış tabakada kanser başlamaktadır.

Bitkilerde bulunan flavonoid de riski azaltıyor
İngiltere East Anglia Üniversitesi’nde yeni yapılan bir çalışmada çayda, narenciye meyvelerinde ve sularında bulunan flavonol ve flavonon içeren gıdaların tüketilmesinin kadınlarda ölümün en sık beşinci nedeni olan epitelyal over kanser riskini azalttığı gösterilmiştir. Çayda, elma ve üzümde flavonol bulunmaktayken; narenciye meyveleri ve sularında flavononlar bulunmaktadır. Araştırmacılar flavonoid içeren bitkilerin kanser-inflamasyon yolağının regülasyonunda ve hücresel sinyal yolaklarında anahtar rolü olduğunu ifade etmekte ve bitkilerde bulunan flavonoidin over kanser riskini azalttığını savunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.