Yüzdeki Kırışıkları Engelleyen Yüz Egzersizleri

Yaşam

Nemli ve gergin tutarak cildin tazeliğini korumak ve kırışıklıkları önlemek adiçin yapmanız gereken ilk adım, cilt temizliğine mutlak dikkat etmektir. Özellikle hava kirliliğinin, oksijene ihtiyacı olan cilt üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için bakım programı gereklidir.

Kırışık oluşumuna karşı atılacak ikinci adım ise kan dolaşımını hızlandırmaktır. Kan dolaşımının sağlıklı olmadığı bir cilt, soluk ve sağlıksız bir görüntüye sahip olur. Aynı zamanda bu bozukluk, kırışık oluşumuna da zemin hazırlar. Kısaca; yüze günün belli saatlerinde egzersizler uygulamak, kırışıklıklara karşı en iyi yöntemdir. Aşağıda sıralayacağım egzersizler düzenli yapıldığı takdirde, zaman içinde olumlu sonuca ulaştıracaktır.

Artık biliyoruz ki, mimik hareketlerini sağlayan kasların defalarca kasılıp gevşemesi sonucu, esnekliğini kaybeden ciltte, yaşla birlikte derin izler ortaya çıkar. Yüz kasları bedenin diğer kasları gibi kendini destekleyemez. Yüz ifadesindeki değişiklikler dışında kaslar hiç çalışmamaktadır. Sonuç olarak zaman içinde yüz kasları zayıflar. Yüzdeki kasların gücünün azalması ve tonusun bozulması ciltte sarkmalara neden olur.

Düzenli sporun, vücuttaki kas oluşumunu ve sağlıklı yaşamanın formda kalmayı sağladığı gibi; bilinçli kas antremanı da yüz kaslarını güçlendirir. Pensilvanya Üniversitesinde sıklıkla adı geçen bir dermatolog olan, Doktor Albert Kligmon, “Sarkma, farmakolojik olarak düzeltilemez”, demiştir. Araştırmalar, “dirence karşı egzersiz” yaptırılmayan kasların güç, biçim ve tonusunu kaybettiğini göstermiştir.

Clevend Kliniğinde araştırmalarına devam eden ve Amerikan Dermatoloji Derneği eski başkanı olan Doktor VVilno. Bergfeld’e Vogue dergisinde yayınlanan bir röportajda, yüz kaslarındaki sarkmaların nasıl engelleneceği sorulmuştu. Bergfeld’in bu soruya cevabı “yüz egzersizleri” olmuştu. O halde “Süt, tonik ve nemlendiriciyle desteklenen cilt için kon dolaşımını artıracak masajın ve yüz jimnastiğinin de önemi, tartışılmazdır”, dersek yanılmayız.

Uygun kozmetik ürünler ve gerekli egzersizlerle, yüz bakım programımız kusursuz bir şekilde tamamlanmış olur. Yani, bu en değerli giysimiz; temizlenmiş, korunmuş, parlatılmış ve ütülenmiş olur. Artık biliyoruz ki; ışıltılı, pürüzsüz ve çizgilerin derinliği azalmış bir tene kavuşmak hiç de zor değil! Yeter ki, özen, disiplin ve sabırla hareket edilsin.
Alındaki çizgiler için

Parmaklarınızı kaşlarınızın üzerine yerleştirip aşağı doğru itin ve oluşan basınca kaşlarınız ve alın kaslarınızla karşı koymaya çalışın. Kısa bir süre sonra gevşetin.
Sarkık yanaklar için

Gülümseyin, parmaklarınızı yanaklarınızın üzerine koyun. Ağız ve yanak kaslarınızı kulaklarınıza kadar kasın ve bırakın.
Yorgun gözler için

Gözlerinizi elinizden geldiği kadar açın. Kısa bir süre bekleyin ve normal hale dönün. Göz kapaklarında sarkma olanlar bu arada göz çevresi kaslarını da sıkmalıdır.
Dudak kenarlarındaki sarkma için

Dudaklarınızı dişlerinizin arasına alın, ağzınızın yan kısımlarındaki kasları yukarı doğru itin. Bu hareket ayrıca, üst dudak üzerinde kırışıklar oluşmasını da engeller.
Gözün etrafındaki kırışıklık için

Parmaklarınızı gözlerinizin iki yanına koyup, hafifçe iki yana doğru gerin ve gözlerinizi yarı kapatın. Göz çevresi kaslarını sıkın ve gevşetin.
Yüzdeki sarkmalar için

Çenenizi ileri doğru çıkartın, ağzınızı iyice açın. Boyun ve çene kaslarınızı iyice gerin ve bırakın. Yanakları ve çeneyi sıkılaştıran bu hareketlerin çok büyük yararları vardır. Bu egzersizler cilt için çok önemli. Ancak unutmayın ki yorgun ve gergin bir yüz ifadesi, insanı birkaç kırışığın gösterdiğinden daha yaşlı ve çökük gösterir. Bu nedenle her şeyden önce yüzünüzden tebessümü eksik etmeyin.

Yaptığınız her hareket için geçerli kural; germek ve gevşetmektir. Ayrıca hareketlerin ne sıklıkla ve ne kadar tekrar edildiği de, sonuç üzerinde etkili olur. Sizlere düşen, bu hareketleri disiplin içinde uygulamak. Sabır ve disiplinle egzersizlerinizi yaptığınızda zaman içinde olumlu sonuca ulaşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.