Birlikte Yaşayan Sevgililerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yaşam

ask_seks_cinsellik
Günümüzde sevgili çiftlerin evlilik öncesinde beraber yaşamaya çalışarak bir nevi evlilik testi gerçekleştirdikleri ortada. Ancak evlilikte belki de uyumlu bir şekilde yaşayabilecek olan pek çok çift maalesef sevgililik döneminde aynısını yaptığında istediği sonuçları elde edemiyor. Dolayısıyla bizler de sizlere birlikte yaşayan sevgililerin dikkat etmeleri gerekenler konusunda bazı öneriler vermeye karar verdik. Bu sürecin başta biraz zorlu olacağını ancak birbirinize alıştıkça zorlukların üstesinden geleceğinizi de unutmayın.

Birlikte yaşamaya yeni başlayan çiftlerin en dikkat etmeleri gereken konu, kimin hangi beklentilere sahip olduğunu öğrenmektir. Siz yemek yapmayı beklemiyorsanız ama sevgiliniz yemek yapacağınız beklentisi içindeyse sorun yaşayabilir, temizlik, kalkma saatleri, yemek saatleri, sosyal aktiviteler ve pek çok diğer konuda da anlaşmazlıklara düşebilirsiniz. Bu tür önemli şeyleri önceden konuşarak ve orta bir yol bulmaya çalışarak çıkması muhtemel sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Elbette ekonominizi nasıl yöneteceğinize dair vereceğiniz kararlar da birlikte yaşama sürecinizin daha kolay bir şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır. Zira sevgililer arasındaki gelir dengesizliği, hangi masrafın nasıl yönetileceği ve genel ekonominiz konusunda en baştan anlaşmalı, böylece anlaşmazlıkların önüne geçmelisiniz. Zaman zaman eli bol sevgili ile cimri bir sevgilinin bir araya gelmesi maalesef her iki taraf için de hayatı zehir edebiliyor diyebiliriz.

Hem evli çiftlerde hem de sevgili olarak birlikte yaşayanlarda karşılaşılan en büyük problemlerden bir tanesi, çiftlerin genelde birbirlerinin kişisel zamanlarına saygı duymamaları denilebilir. Zira birlikte yaşayanlar bazen her zaman yanyana olmaları gerektiğini düşünebiliyor, bu nedenle kendilerine ayırmaları gereken kişisel zamanlarından feragat edebiliyorlar. Halbuki her insanın kendi hobilerine ve ilgi alanlarına vakit ayırmasının gerekliliğini pek çok uzman anlatıyor ve buna dikkat edilmezse çiftler arasında tartışma ve kavgalar baş gösteriyor.

Bazen çok sosyal olan sevgililerin eve getirip durduğu misafirler de pek sosyalliği sevmeyen diğeri için bir sorun hale gelebiliyor. Sevdiğiniz kişiyle aynı evde yaşamadan önce onun arkadaşlarına dair alışkanlıklarını öğrenmeli, eğer misafirlerden rahatsızlık duyuyorsanız bunu ona bildirmelisiniz. Tabii ki aynı şey misafir seven ancak sevmeyen bir sevgiliye sahip olanlar tarafından düşünülmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.