Bitki Çayları Nasıl Demlenir?

Yaşam

Bitki çayları zayıflamadan hastalıklara hatta cilt bakımında bile kullanılmakta olan doğal ilaçlardır. Her ilacın yanlış kullanılması sonucu faydasından çok zararının dokunması gibi, bitki çaylarının da yanlış demlenmesi sonucu fayda sağlayamamaktadır. Bu makalemizde doğru ve etkili bitki çayı nasıl demlenir? İşte bu sorunun cevabını vereceğiz.

Bütün bitki çaylarının genel olarak demlenme şekli bildiğimiz çay gibi demlenmesidir. Eğer bitkiye özel bir demlenme şekli yoksa; demlemek için kullanacağınız suyun iyice kaynamış olması gerekmektedir. Kaynamış olan suyun altındaki ateş kapatılır ve içerisine bitkiler eklenir. Bu şekilde suyun kendi sıcaklığı ile beraber bitki çayı demlenir.
Bitki çay demlerken yanlış bilinenler

Yukarıda özetle bahsettiğimiz tıpkı normal çay demler gibi bitki çayı demlenir ifadesi bazen doğru olmayabiliyor. Bunun tek nedeni bazı insanlarımızın normal çayı demlerken bile yanlış demlemesidir. Su daha kaynamadan içerisine çayı atıp ikisini beraber kaynatarak hazırlayanlar olduğu için belirtmekte fayda görüyorum. Bitki çaylarını asla su soğuk iken veya daha henüz kaynamadan içerisine atılmamalıdır. Bu şekilde bitkininin faydaları ve özü tam olarak ortaya çıkmamış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.