Çocuk sağlığında doğru bilinen 10 yanlış

Anne - Çocuk

cocuk
Çocuk sağlığı konusunda, bebekleri için ellerinden gelenin en iyisini yapmak isteyen anne babaların uzman önerileri ile hareket etmesi büyük önem taşıyor. Bu zamana kadar doğru bilip uyguladığınız yöntemler ciddi sorunlara neden olabilecek yanlışlar olabilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle İnanç, bebek ve çocuk sağlığı konusunda halk arasında doğru bilinen yanlışları sıraladı.

Yanlış 1: “Yenidoğan her bebekte sarılık görülür”

Yenidoğan her bebek sarılık olmaz. Erken doğan, düşük doğum tartılı, çok iri, tartı kaybı fazla ve kan uyuşmazlığı olan bebeklerde sarılık riski fazladır. Yenidoğan sarılığı sanıldığının aksine bulaşıcı değildir.

Yanlış 2: “Sarılık olan bebeğe şekerli su içirmek ve sarı giydirmek iyi gelir”

Sarılık olan bebeğe asla su ya da şekerli su verilmemelidir. Sarılık olan bebeğin sık sık anne sütüyle beslenmesi gerekmektedir. Üstelik sarı renk giydirilince sarılık geçmez.

Yanlış 3: “Yenidoğan bebeklerin cildine tuz sürmek isilik ve pişiği önler”

Çok yanlış ve tehlikeli bir inanıştır. Ciltten emilen tuz, bebeğin ölümüne bile sebebiyet verebilir. Bunun için eczanelerden pişik önleyici ürünlerin alınması daha doğrudur.

Yanlış 4: “Kabız olan bebeğe zeytinyağı içirilmelidir”

Bebeklere ya da çocuklara doğrudan zeytinyağı içirmek doğru değildir. Tam içtiği esnada öksürükle zeytinyağı akciğerlere kaçabilir ve kabızlıktan daha tehlikeli bir tablo ortaya çıkabilir. Kabız olan çocuğa lifli gıdalar verilmeli, yemeklere zeytinyağı katılmalıdır.

Yanlış 5: “Bebekte deri döküntüleri geçici olduğu için üzerinde durulmamalıdır”

Deri döküntüleri bazen çok önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Vücudun neresinde ve ne şekilde olduğu mutlaka bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Yanlış 6: “Diş çıkaran bebeğin ateşi hızla artar ve ishal olur”

Diş çıkarma döneminde bebeğin vücudu ısınır. Ancak ateş düşürücü gerektirecek kadar ateşi çıkmaz. Bu dönemde bebeklerin kakasında yumuşama olur ancak belirgin bir ishal, ateş ya da karın ağrısı olmaz.

Yanlış 7: “Bebeklerin emzik emmesi diş eğriliğine, dudak sarkmasına sebep olur; parmak emmeleri daha iyidir”

Bebeklerin emzik emmesi 2 yaşına geldiğinde, parmak emmesi ise 3 yaşına geldiğinde bıraktırılmalıdır. Süreç uzarsa çocukların diş ve damak yapısı bozulur.

Yanlış 8: “Çocuklarda tansiyon olmaz”

Yenidoğan döneminden itibaren bebeklerin tansiyonuna bakılabilir ve tansiyon ölçümü çocukların muayenesinin bir parçası olmalıdır.

Yanlış 9: “Bebekleri uyuturken saç kurutma makinesi ya da elektrik süpürgesi sesinden yararlanılmalı”

Gün içinde uzun süreli ve sık görülen ataklar şeklinde ağlayan kolikli bebekler, bu aletlerin sesini, anne karnında duydukları ses ile bağdaştırdıkları için sakinleşebilirler ancak çocukları bu yöntemle uyutmak doğru değildir.

Yanlış 10: “Her çocukta idrar yolu enfeksiyonu görülür ve kısa sürede geçer”

Tekrarlayan ve tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları ilerde böbrek yetmezliğine yol açabilir. Vakit kaybetmeden çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.