Dağda Cilt Bakımı

Güzellik

porselen-fondoten
Dağ eğlenceleri aşagı yukarı altmış yıldır ayrıcalıklı kişilere özgüydü, ama bir süreden beri, herkesin yararlanabil­diği çok popüler bir hale gelmiştir. Sadece belli bir zümrenin kayak merkezlerine devam ettiği günler artık gerilerde kalmıştır. İçinizden birçoğu, 10-15 günlük bir dağ gezisinin iyi bir güzellik ve sağlık kürü yerine geçtiğini farketmiştir.

Ama eğer çatlak dudaklar­la, soyulmuş burunla, nemini yitirmiş bir deriyle, yüzünüzde derin kırışkılıklarla ve kızarmış gözlerle dönmek istemiyorsanız bazı önlemler almalısı

Alınması Gereken Önlemler ve Uygulanacak Bakımlar
Size dost olmayan, ve yıkımlar yapan, derinizin güçsüzlüğüyle savaşan üç düşman: rüzgar, soğuk ve güneş.

Rüzgara ve soğuğa karşı korumak için: nemlendirici ve koruyucu bir krem uygu­layın.
* Cildiniz kuruysa, “çok kuru ciltler için” özel bir krem seçin.
* Cildiniz yağiıysa, güneşi süzücü bir nemlendirici yeterli olabilir.

Güneşe karşı korumak İçimcildiniz ku­ruysa temeldeki kremin üzerine, muhak­kak bir güneş süzücü uygulamanız gerek­lidir. “Kuru ci!tler”e özgü güneş süzücü bir nemlendirici İle yetinmeyin, güneşli havada sizi ültroviole ışınlarından korumaya yeterli olmayacaktır.

Eğer bütün gün açık havada kalıyorsanız, her türlü olasılığa karşı tedbirli olun. Nem­lendirici ve güneş süzücü kremler, en iyi kalitede de olsalar, birkaç saat sonra deri tarafından emilmiş olacaklarından, etkilerini kaybederler.

Sözgelimi, öğle yemeğinden sonra çabuk ve hafif bîr makyaj yapın. Yeniden bir nemlendirici ve güneş süzücü bir krem uygulaması yapın. Akşam, dönüşünüzde, genellikle güneşin batmasına doğru, sizi ısıtacak bir bardak çay İçin. Daha sonra sizi gevşetecek, lavanta veya ıhlamur yağı katılmış sıcak bir banyo yapın. Derideki fazlalıkları ve güneş süzücüyü temizlemek için tam ve derin bir temizlik yapın, her zamanki bakım kreminizi uygulayın.

Gözlerinizi unutmayın:

* Hiçbir zaman gözlüksüz dolaşmayın, kar üzerindeki yansıma çok şiddetli ve kör edicidir.
* Akşam, banyonuzu yaparken, peygamber çiçeği suyu veya eczanelerde satılan kan hücumunu önleyici karışımların biriyle kompresler yapın. Dudaklarınızı Koruyun: dudaklar İçin bütün gün koruyucu nemlendiricisi kokulu merhemi kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.