Ev temizlemenin pratik yolları

Yaşam

Ev temizlemenin pratik yolları
Evde etrafı toparlamak hayatımızın bir parçasıdır. İşler yolunda ve hayat sakinken evi düzenli ve temiz tutmak kolaydır. Ancak hayat yoğun ve hızlı bir hal aldığında her şeyi bir kenara koyup sonra halletmeyi düşünürüz. En sonunda ise ertelediğimiz tüm bu işler imkansız bir temizliğe dönüşür. Elbette imkansız diye bir şey yoktur. Ancak kontrolü tekrardan ele almanın en iyi yolu ise kötü alışkanlıklarınızı yavaş yavaş değiştirmekten geçer.

Tüm eşyaları bir çekmeceye fırlatmak

Tüm küçük aletleri ve eşyaları topladığınız bir yeriniz olması güzel ancak çekmece açılamayana kadar içini doldurmanız çok da iyi değil. Bu tür konularda daha stratejik davranın. Düğme gibi elinizde çok olan parçaları paketlere ayırın ve etiketleyin. Böylece ihtiyacınız olan eşyaları daha kolay bulabilirsiniz.

Yemek yaparken temizliği sonraya bırakmak

Yemek yapmak ile ortalığı dağıtmak arasında ince bir çizgi vardır. Ancak yemek yaparken eş zamanlı olarak etrafı da temizlerseniz her şey sizin için çok daha kolay olacaktır. Sıçrayan ve dökülen yemek lekeleri anında temizlenmezse sonrasında bu lekeler çok daha zor çıkar. Eğer kenara koyarsanız her zaman daha çok üşenirsiniz. Kendinize bunu bir mutfak kuralı olarak görebilirsiniz.

Postaları düzenlememek

Posta zarfları gün içerisinde küçük dağınıklıklar yaratarak en sonunda büyük bir yığına dönüşebilir. Baktığınız postaları sehpanın üzerine bırakıp gitmeniz kötü sonuçlar yaratabilir. Hem evinizi daha dağınık gösterir hem de önemli belgelerinizi aradığınızda bulamayabilirsiniz.

Hiç okunmayan dergileri biriktirmek

Aynı postalarda olduğu gibi dergiler de hızla evinizde bir yığın haline gelebilir. Güncel magazinleri sehpanızın üstünde tutmanız tabii ki normaldir. Ancak son 3 yıldır evinizde biriken dergileri artık geri dönüşüme atmayı düşünebilirsiniz.

Son bir çift çorabınız kalana kadar kirli çamaşır biriktirmek

Çamaşır yıkamak pek eğlenceli bir iş olmadığı için çoğumuz dolabımızdaki kıyafetler bitene kadar onları biriktiririz. Bu alışkanlığı bırakıp bunun yerine kendinize ‘bir yıkamalık çamaşırınız biriktiğinde harekete geçme’ kuralı edinin. Böylece bir daha hiç çamaşırsız kalmayın.

Sandalyeye kıyafet ve aksesuar atmak

Odanızdaki sandalye iki görev görüyorsa bundan bir an önce vazgeçmelisiniz. Eve geldiğinizde çıkardığınız kıyafetleri sandalyeye bırakmak oldukça kolay gözükebilir ancak bir süre sonra bu durum sizin için çok daha acı olabilir. Biraz daha kendinizi zorlayarak odanızdaki sandalyeyi oturulabilir bırakmaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.