Makyaj Yapmada Göz Rengine Uyum

Makyaj

göz-makyajı
Makyajın en önemli ayrıntılarından biri olan far rengini seçerken dikkatli davranmalısınız.

Mavi gözlüler
Gözlerinizin doğal güzelliğini ortaya çıkarmak için,çizelgede mavinin karşısında olan, yani turuncu ailesinden bir ton seçin. “The Coîor Answer Book” kitabının yazan Leatrice Eiseman, “Toprak renklerinden oluşan tu­runcular grubu, çikolata kahvesi ve bejlerin yanı sıra, man­dalina rengi gibi daha canlı tonları da içerir.” diyor. Model­deki efekti elde etmek istiyorsanız, kahverengi kalemle göz­lerinizin alt ve üst kenarlarını çizerek, göz şeklini belirginleş-tirin. Far İçin mercan tonlarını tercih edin. Farı göz kapakla­rınıza birkaç kat uygulayın ve derinlik vermek için, özellikle göz çizgisinde farı daha belirgin olarak sürün. Gözlerinizi parlak kılmak istiyorsanız, patlıcana çalan kahverengiyi ter­cih edebilirsiniz. Aynı zamanda füme de mavi gözleri buğu­lu gösterir.

Yeşil gözlüler
Gözleriniz yeşilse, bakışlarınızı keskinleştirmek için, çizelgede yeşilin karşısında olan, kırmızı paletinden bir renk seçebilirsiniz. Pembeler ve sıcak lavanta tonları gözlerinize en iyi giden renklerdir.” diyor Kate Hudson’m makyözü Paul O Starr. Kırmızı ailesinden renk seçerken, gözlerinizden daha î| canlı renklerden kaçının, yoksa gözlerinizi ön plana çıkar­mak yerine, tam tersine onların soluk kalmasına neden ola­caksınız. Starr’dan bir öneri daha: ”Siyah likit kalem kulla­nırsanız, uçuk tondaki farla son derece seksi bir kontrast elde edersiniz.” Ayrıca açık sarıya çalan bakır tonlarını çok in­ce bir şekilde kullanırsanız ilgi çekici bir makyaj sağlayabilir­siniz.

Kahverengi gözlüler

Kahverengi gözlerinizin sıradan olduğunu asla düşünme­yin. Yapmanız gereken tek şey, mavi renk kullanarak, onları ön plana çıkarmak. Kahverenginin kontrastı olan mavi, göz­lerinizi son derece çekici gösterecek. “Zengin bir kobalt, par­lak bir gök mavisi veya uçuk bir bebek mavisi kullanabilirsi­niz.” diyor Janet Jackson ve Jennifer Aniston’un makyözü BJ Gillian. Işıltılı bir mavi tercih ediyorsanız, daha dramatik bir efekt için, gözünüzün alt tarafını koyu bir mavi kalemle çize­rek, kalemin üzerine açık renkteki farı sürün. Ancak daha do­ğal bir bakış elde etmek istiyorsanız, haki ve kahverengi ton­lar da kullanabilirsiniz.

Gri-mavi gözler
Göz kapaklarında asker yeşili far kullanılabilir. Asker ye­şili bu renk gözleri daha çok öne çıkarır, çok doğal durur.

Mavi-yeşil gözler
Gece mavisi bu göz rengini daha çok vurgular. Yalnız ge­ce mavisini transparan şekilde kullanmayı tercih edin, yani abartıya kaçmayın, hafif sürmeye dikkat edin.

Gri gözler
Jean mavisi gri gözleri ön plana çıkarır. Ama bu göz ren­gi için inci beyazı ya da opal rengi de son zamanlarda çok fazla tercih ediliyor.

Gri-yeşil gözler
Gülkurusu gri ve yeşil karışımı gözler için idealdir ama gözün üstünü de siyah bir eyeliner ile belirginieştirin. Ayrıca gümüş ya da azur renklerini ayrı ayrı ya da kombine ederek kullanmak da çok beğeniliyor.

Ela gözler
Kahverengi tonları bu göz rengini belirginleştirir. Yalnız kahverengi tonlarını gözkapağı ve kaş kenarına doğru farklı tonlarda kullanmak daha doğru olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.