Saç boyamı beğenmedim, nasıl akıtırım?

Güzellik


Saçlarımızdaki beyazlardan kurtulmak yahut renklerini biraz daha tercih ettiğimiz bir renge çekebilmek için onları boyatmayı tercih ediyoruz lakin bazı zamanlarda bu renk seçimlerinin pek de doğru olmadığı bir gerçek. Saçlarımızı yeni bir renkle değiştirdikten sonra saç boyamı beğenmedim, nasıl akıtırım sorusu da ortaya çıkıyor ve genellikle pek çok kişi bu sorun için kuaförüne başvuruyor. Ancak saçlarını evde boyayan ve boyalarını da evinde akıtmak isteyen kişiler de tabii ki çaresiz değiller. Sizler için saç boyası akıtmanın püf noktalarına biraz değinmeye karar verdik.

Saç boyasını akıtma işlemi genellikle normal saç renginizden daha koyu renkteki boyalar için gerçekleştirilebiliyor ve saç renklerinizi açtıysanız pek tatmin edici sonuçlarla karşılaşmayabileceğinizi de es geçmemek gerekiyor. Fakat en az dört beş ay boyunca beğenmediğiniz bir renkle dolaşmanın da elbette anlamı yok. Saç boyasını akıtmadan doğrudan renk değişimi için yeni bir renge boyamak da mümkün ancak bunun saçlarınızın çok fazla yıpranmasına neden olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Bu konuda aklınızda bulunması gereken ilk şey, saçlarınızı boyadıktan sonra ne kadar hızlı davranırsanız o kadar iyi sonuç alacağınız gerçeği. Zira saçlarınızdaki boya onların üzerinde durmaya devam ettikçe saçları akıtma ihtimaliniz de bir o kadar azalacaktır. Çünkü saç boyasında bulunan moleküller zamanın geçişi ile birlikte saçlara daha fazla tutunma imkanı yakalıyor, bir süre sonra çıkarılamaz hale geliyorlar. Saçlara zarar vermeden onları sökmenin herhangi bir imkanı da kalmıyor.

Eğer saçlarınızı çok uzun süre önce boyamadıysanız hemen sıcak su ile onları yıkamak boyanın akmaya başlaması için yeterli olacaktır. Bilhassa yeni boyayıp da renkten memnun kalmayanlar bu çözüm sayesinde kısa yoldan boyalarını akıtabilirler. Bunun yanında kepekler için hazırlanmış olan özel şampuanların saç boyasını akıtma özelliği de mevcut. Lakin hassas bir saç derisine sahipseniz bu şampuanlar saç köklerine zarar verebilirler ve bu yüzden öncesinde yarım saatlik bir zeytinyağı masajı iyi gelebilir.

Saç ağartıcı olarak satılan ürünler ise boyayı söktükleri gibi saçların orijinal renklerini de açıyorlar ve bu yüzden tercih edilmemeliler. Eğer su ve şampuan ikilisi boyanın akması için yeterli olmadıysa bir kuaförden yardım alarak renkleri açmalısınız çünkü asit içeren evde hazırlanabilen diğer karışımlar maalesef saçların kendi tonlarına ve yapılarına zarar veriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.