Sağlıklı ve formda kalmak için altın değerinde öneriler

Sağlık

bikini-diyeti
Fazla yemek yeme ne size ne de iç organlara fayda sağlayacaktır. Bu yılı daha hafif ve formda geçirmek, daha önceki yıllarda alınan tüm kilolardan kurtulmak için porsiyonlarınızı küçültmelisiniz.

İşte sağlıklı ve formda kalmanın tüyoları…
Ara öğünleri atlamamaya özen gösterin

Bu yıl vazgeçmeyeceğiniz en önemli öğün ara öğünleriniz olmalıdır. Unutmayın, sağlıklı ara öğünler tüketmek sizi zayıflatarak istediğiniz beden ölçülerinde özgüvenle dolaşmanıza yardımcı olacaktır. Ara öğünler arasında en önemlisi, ikindi ara öğünleridir.

Ne olursa olsun bu ara öğünler atlanmamalıdır. 1 avuç kuruyemiş, 1 meyve ya da çok acıkılmışsa yağsız esmer ekmek ile hazırlanmış bir tost tüketilebilir. 2016 yılının sağlıklı geçmesine bu ara öğünler yardımcı olacaktır.

Hafif bir akşam yemeği tercih edin
Ana öğünlere önem vermek sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü sağlamak için oldukça önemlidir. Öğünlerinizi atlamadan yıla başlamanızve devam ettirmeniz bütün yılın iyi gideceğine işarettir.

Bu yıl en önemli işiniz kendinize; yani vücudunuza iyi bakmak olmalıdır. Her güne başladığınızda kendinizi daha sağlıklı, daha zinde ve daha iyi hissetmek istiyorsanız kahvaltınızı asla atlamayın. Hafif bir öğle yemeği almaya ve mutlaka hafif bir akşam yemeği yemeğe özen gösterin.

Ertesi gün dikkat ederim diye düşünmeyin
Genellikle atlanan öğünler sonrası kişide aşırı bir acıkma hali ile “Bugün porsiyonlarımı büyüteyim, yarın dikkat ederim” gibi yanlış düşüncelerle hatalı beslenme biçimleri olur.

Ancak dikkat edilecek “yarın” maalesef hiçbir zaman gelmez ve üst üste gelen yanlış tüketimler sonucu, artan yağ oranı kaçınılmaz hale gelir. Bu durum da zamanla şeker hastalığı gibi pek çok sağlık problemi ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Günde 1,5 litre su tüketmek şart
Su tüketimi bu yılda dikkat edilecekler kuralların ilk sıralarında yer alıyor. Sağlıklı kalmak ve sağlıkla zayıflamanın en önemli kurallarından biri günde en az 1.5 litreyi bulan su tüketimi gerçekleştirmektir. 2015’te toplam ne kadar su içtiyseniz 2016 yılında bunu iki katına çıkarmaya çalışın.

Suyun içerisine karıştırılacak hiçbir ürün zayıflamaya ya da metabolizmayı hızlandırmaya fayda sağlamayacaktır. Ancak su içiminizi daha eğlenceli bir hale getirmek adına bunu yapabilirsiniz.

Haftada 3 gün yürüyüş yapın
Haftada en az 3 defa hafif tempolu yürüyüşler ve egzersizler yapmak yağların yakılmasına, vücut kaslarının destekli kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Özellikle sporlardan sonra alınan öğünlerin dengeli öğünler olmasına dikkat etmek gerekir. Spor sonrası tatlılar, hamur işleri, kızartma ve kavurmalar yenmemelidir. Özellikle harcanan enerjinin yerine konması ve kaybedilen proteinlerin toparlanması için spor sonrası uygun oranlarda protein ve karbonhidrat alınmalıdır.

Sebze ve meyve en yakın dostunuz olsun
Mevsiminde tüketebileceğiniz taze sebze ve meyveler bu yıl da en iyi dostunuz olmalıdır. İçerdikleri lifler nedeni ile tokluk hissi veren, zayıflatan ve kilo korumada yardımcı olan bu besinler aynı zamanda pek çok hastalığın oluşmasında da koruyucu rol alırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.