Soğuk havalarda kalp krizine dikkat

Sağlık

kadin-saglik

Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Filiz Karadaş, yaptığı yazılı açıklamada, soğuk havanın kalp hastalarının ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmasını tetikleyebileceğini vurguladı.

Soğuk ve yağışlı havalarda kalp hastalarının mecbur kalmadıkça ve korunmadan dışarı çıkmamaları gerektiğine dikkati çeken Karadaş, şöyle devam etti:
”Kışın yaygın olarak görülen nezle, grip, zatürre gibi hastalıkların kalp hastalarında daha ağır seyretmesi, nedenlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra, direkt olarak soğuk havanın kalp hastalarına olan olumsuz etkileri de var. Özellikle soğuk havalarda vücut ısısını düzenlemek için kalp daha ağır bir yük altına girer. Bazen soğukla birlikte kalp damarlarında spazm (büzüşme) ve ardından kalp krizi gelebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarla hava ısısındaki her bir derece düşüşün, toplumda kalp krizi görülme riskini yüzde 2 oranında artırdığı saptandı.”

Soğuk havanın direkt olarak tansiyonu artırıcı etkisi olduğuna dikkati çeken Karadaş, kalp rahatsızlığı olan kişilerin soğuk havaya karşı, özellikle de tok karınla yürümemeleri gerektiği, aksi halde rüzgara karşı yüründüğünde, kalp damar hastalarında ”angina pektoris” denilen göğüs ağrıları görülebileceği, hatta aşırı rüzgarın kalp krizine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.