Sonbaharda Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Güzellik

Cilt-Kurluğu
Cilt kuruluğunun kadınları ne zaman vuracağı hiç belli olmuyor. Zira bazı kadınlar sıcak havalarda bazı kadınlar da soğuk havalarda bu durumla karşı karşıya kalabiliyorlar ancak zaman zaman sonbaharda ağır bir cilt kuruluğuyla karşılaşan kadınlar da var. Sonbahar sıcak ve dinamik yaz günlerinden soğuk ve dingin kış günlerine geçişi tam olarak havasıyla ve etkileriyle de gösteriyor ve bu yüzden cildimizin bu geçişe verdiği tepki vücut için zorlayıcı olabiliyor.

Sonbaharda ortaya çıkan hava değişiklikleri ve vücudumuzun kendini kışa adapte etme çalışmaları, cildin yoğun bir baskı altında kalmasına neden oluyor ve bu durum kendini kuruluk ya da deride dökülmeler olarak gösteriyor. Cildin vücudun tüm dışını kaplayan ve onu koruyan doku olması nedeniyle bedenin diğer bölümlerinden daha hassas olduğunu da unutmamak gerekli.

Dolayısıyla doğru bir cilt bakımı sonbahardan çok etkilenen kadınların kesinlikle unutmamaları gerekenler arasında yer alıyor. Bu nedenle cildinize uygun temizlik ürünlerini kullanmanız ve sonbaharda çok ağır ve uzun süreli makyajlardan kaçınmanız mühim. Cildin dengesini bozacak tüm etkenleri ortadan kaldırabilmek için temizlediğiniz yüzünüzü uygun nemlendirici kremlerle nemlendirmek ve böylece gerekli suyu alabilmesini sağlamak da gerekiyor.

Elbette yazın yaşadığımız hareketli hayatın bir anda durgunluğa girmesi cilt üzerinde de etkili. Eğer hareketli bir yaz geçirdiyseniz sonbaharda sporunuzu aksatmamalı ve vücudunuzun alıştığı tempoyu devam ettirmesini sağlamalısınız. Spor hem cildinizi güzelleştirecektir hem de sıkı kalmasını sağlayarak daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Mevsim geçişlerinde beslenme düzenimizi de farketmeden yeni mevsime uygun olarak değiştiririz. Bu değişiklik sırasında cildin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almak ve bu sayede yapısını korumasını sağlamak gerekiyor. Sonbaharda gelen iştahsızlık sorununun üstesinden gelmeli ve hem et hem de sebze ürünlerinden oluşan sağlıklı bir beslenme planı oturtmalısınız.

Yazın bol su içerken cildin su problemleri pek kendini belli etmezler ancak sonbahar geldiğinde bir anda su içimini azaltmamız cilt kuruluğuna neden olur. Bu nedenle günde en az iki litrelik su tüketimini sağlamanız ve elinizden geldiğince sık aralıklarla su içmeniz de kesinlikle atlamamanız gerekenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.