Tırnak mantarından kurtulmak için 2 bitkisel çözüm

Sağlık

tirnaklar
Dermatolifler adı verilen tek hücreli mantarların neden olduğu tırnak mantarı hem sağlık açısından hem de görüntü anlamında kişiyi oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunudur. Bu durumla karşılaşıldığında tabi ki ilk yapılması gereken konunun uzmanı bir doktora başvurmaktır. Ancak tedaviden istenilen netice alınamadığı durumlarda ya da öncelikle doğal bitkisel çözümlerle bu rahatsızlıktan kurtulmak isteyenlerin yardımına sirke ve karbonat koşuyor.

Sirke ile ayak mantarı tedavisi

Sirke ayak tırnağı mantarı tedavilerinde sıkça kullanılan bir tedavi aracıdır. Sirke; seyreltik asetik asit ihtiva eden sıvı alkolün oksidasyonu ile oluşur. Bu asidik form enfeksiyona neden olan mantarı öldürmekte etkilidir.

Nasıl uygulanır: Tedavinin nasıl uygulandığına gelince; bir bardak sirke ılık suya eklenir. Enfekte tırnak 15-20 dakika bu su içinde tutulur. Bu işlem günde iki defa tekrarlanır. İşlem sonrasında ayaklarınızı iyice yıkayın ve kurulayın.

Karbonat ile tırnak mantarı tedavisi

Karbonat cildi bölgesel olarak ölü hücrelerden arındırmak, temizlemek için kullanılabildiği gibi, enfeksiyonlar ile savaşmak için de kullanılır. Karbonatın içeriğindeki aktif maddeler mantar ile savaşır ve bunların tırnak yüzeyine hasar vermesini engeller.

Nasıl uygulanır: 4 bardak sıcak suyun içerisine yarım fincan karbonat, yarım fincan % 3 hidrojen peroksit çözeltisi ve yarım fincan sülfat ekleyerek güzelce karıştırın. Ayrıca karışımın içerisine çeyrek fincan beyaz sirke de eklenebilir. Daha sonrasında enfekte tırnak yaklaşık 10 dakika boyunca bu karışımın içerisinde tutulur. Sonrasında karışıma batırılmış enfekte bölge temiz su ile durulanarak temizlenir. Bu tedavilerden verimli sonuçlar almak için bu tedaviyi günde iki kez uygulamanız gerekmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.