Yağlı Cilt Tipi

Güzellik

yagli-ciltler
Yağlı cilt sebum salgısı çok fazla olan bir cilt tipidir. Özellikle alın, burun ve çene kısmı oldukça parlak bir görüntü sergiler. Yağlı cilde sahip kişilerin gözenekleri çok fazla açık ve porları geniş olmaktadır. Yağa bağlı olarak siyah nokta sorunları çok fazla olmaktadır.

Yağlı cilt tipinde sebore adı verilen yağ bezlerinin, sebum adı verilen yağ salgısını fazlaca salgılaması sonucu cilt sanki bir yağ tabakasıyla kaplı gibi görünüm alır. Bir tek avantajı vardır; o da çevreye karşı cildi koruyan etkin bir kalkan olmasıdır. Bu durumda cildin pH derecesi bozulur ve normal bakteri tabakası da ortadan kalkar. Boşalan yeri mikroplar işgal eder. Derideki her bir santimetrekareye yaklaşık 10.000 mikrop düşer. Böyle ciltlerde, gözenekler iricedir ve cilt parlak görünümlüdür. Uzun yıllar diri kalır, daha az çızgilenir. En büyük dezavantajı bakım yapılmadığı zaman sarkmasıdır.

Burada önemli olan, cilt problemleri ilk sinyallerini vermeye başladığında deneyimli bir uzman kontrolünde olman isabetli ürünlerle cildin temizliğine ve bakımına son derece dikkat ederek sabırla devam etmek, (ileride aknelı cildin bakımında etraflıca bilgi vereceğim). Ben de böyle bir cilt tipine sahip olup senelerce uğraşmıştım. Kullanmadığım antibiyotik ve merhem kalmamıştı. Şimdi bile, cildimin temizliğine ve bakımına önem vermezsem sivilceler ve de siyah noktalar belirmeye başlıyor. Ben bu durumu özenle korunmayan ülkelerin düşmanlar tarafından istila edilmesine benzetiyorum.

Cildimizi kozmetik ürünlerle donatmamız pH dediğimiz seviyeyi güçlü tutarak pataojen bakterilere’meydan vermememiz, dıştan yaptığımız bakımla içerideki yapıyı disipline etmemizdir. Yağlı ciltlerde gözenek açık olduğu için süt yerine jel kullanılır. Antiseptik ürünlerle bakım yaparken haftalık maskelerle özellikle kil maskesiyle destekleriz.

Eğer cildinize iyi bakmazsanız, çok sık olarak akne problemi yaşarsınız. Bu sebeple erginlik dönemindeki gençlerin daha dikkat etmesi gerekir. Bu tür cilt tiplerinde yağ oranlarını dengelemek amacıyla belli aralıklarla kontrole gitmekte fayda vardır. Akıllıca seçilen doğru kozmetik ürünlerle cildi dengelemesini basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu cilde verilecek ürünler cildin durumuna göre bölgesel olarak, uygulanır. Örnek olarak haftalık maskeler kullanllırken nem depo edici maske ve gözenek sıkılaştırıcı maskelerin kullanımında fayda vardır.

Yağlı Cilt Tipinin Belirli Özellikleri

* Nem oranı düşük olan yağlı cilt genel de gözenekleri iri ve kepekli olmaktadır.
* Yağlı cilde sahip olanların makyajları pek tutmamaktadır. Bu sebeple uygun bir fondoten seçimi ile bu sorunun önüne geçilmeye çalışılabilir.
* Yağ üretiminin fazla olması sebebiyle gözenekler tıkanabilmekte, siyah noktalar olabilmekte, sıklıkla akne sorunları görülmektedir.

Yağlı Ciltlerin Temizliği
Yağlı cilde sahip kişiler mümkün olduğunca ciltlerini temizlemek, yağlı görüntüden kurtulmak isterler. Bunun için de su kullanırlar fakat bilindiği üzere su yağa pek etki etmez. Bu sebeple yağ, yağ çözücü ürünler ile temizlenebilmektedir. Bunun için deterjan özelliği olmayan bazı meyve asitli temizleyiciler kullanılabilir. Su ile temizlerken de sabah akşam temizliği önerilmektedir. Gözenek sıkılaştırıcı toniklerde kullanılabilir, Aslında gözenekler küçülmez. Temizlendiği için büzüşür olarak algılanır. Yani parlak olan cilt temizlendiğinde açık olan gözenekler sanki küçülmüş gibi hissedilir. Yağlı ciltte tonik çoğu kez şarttır. Sabun ve su ilişkisi sabunların özelliğine göre değişir. Katı sabunlarda meyve özlerine yakın ph değeri uygun sabunlar kullanılabilir. Cilt 5- 5,5 ph değerleri arasındadır. Bu değerleri bozacak türden ürünlerinden kaçınılmalıdır.

Cildi yağlı olan kişiler, ciltlerini temizlemek için süt formundan ziyade jel formunda olan ürünleri tercih etmesi gerekir. Bunların içerisinde bulunan alkol oranı yüksek olması ve kolay köpürebilir olmasından dolayı gözenekerlin içerisine girerek temizlenmesini sağlarlar ve gözenekleri sıkılaştırırlar. Makyaj yapan bayanların pudralı ürünler kullanmalarını yukarıda bahsetmiştik. Bunun dışında içerisinde yağ bulunduran fondatenleri kullanmamalarını tavsiye ediyoruz.

Hassas bir cilt tipi oldukları için akne ve sivilce oluşumuna uygundur. Bu sebeple içerisinde yağ bulunduran ürünler değilde losyon bazlı ürünler kullanmalıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.