İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
21°C / 13°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
22°C / 10°C
İZMİR
Hafif Sağanak Yağışlı Bugün
24°C / 17°C

 • Yüz şekline göre makyaj
  Yüz şekline göre makyaj
 • Makyajla dudak büyütme hileleri
  Makyajla dudak büyütme hileleri
 • Maskara Sürmenin Püf Noktaları
  Maskara Sürmenin Püf Noktaları
 • Sizi Olduğunuzdan Yaşlı Gösteren Makyaj Yanlışları
  Sizi Olduğunuzdan Yaşlı Gösteren Makyaj Yanlışları
 • Yılbaşı gecesi için göz makyajı önerileri
  Yılbaşı gecesi için göz makyajı önerileri
 • Ev yapımı doğal makyaj temizleyiciler
  Ev yapımı doğal makyaj temizleyiciler
 • Makyaj hatalarına pratik çözümler
  Makyaj hatalarına pratik çözümler
 • Kırmızı ruju doğru kullanmanın 3 yolu
  Kırmızı ruju doğru kullanmanın 3 yolu
 • Evde nude ruj nasıl yapılır?
  Evde nude ruj nasıl yapılır?
 • Sezonun trendi bordo ve kırmızı ruj
  Sezonun trendi bordo ve kırmızı ruj
Kahverengi Cilt Lekeleri
Kahverengi Cilt Lekeleri
Kahverengi Cilt Lekeleri Kahverengi cilt lekeleri aslında çok sık görülen bir hastalıktır ve özellikle orta yaşlardaki kadınlarda çok sık görülür. Kahverengi cilt lekeleri aslında çok çeşitli şekilde sınıflandırılabilir fakat en...
14 Eylül 2017 00:34
Font1 Font2 Font3 Font4

Kahverengi Cilt Lekeleri

Kahverengi Cilt Lekeleri

Kahverengi cilt lekeleri aslında çok sık görülen bir hastalıktır ve özellikle orta yaşlardaki kadınlarda çok sık görülür. Kahverengi cilt lekeleri aslında çok çeşitli şekilde sınıflandırılabilir fakat en sık rastlananı melazma lekeleridir. Melazma halk arasında doğum lekesi veya güneş lekesi olarakta bilinmektedir. Genellikle 20’li yaşlardan sonra 30’lu yaşlara doğru çok fazla güneşlenen kişilerde görülebilir. Bu lekelerin en sık görüldüğü yerler yanaklar, alın ve dudak üzerindedir. Bu lekeler yazın gözle görülür bir boyutta artış gösterirken kışın daha da sönerek daha az görünür. Özellikle açık tenli insanlarda kışın neredeyse tamamen kaybolabilirken, koyu tenli insanlarda yaz kış devam edebilir. Melazma denilen kahverengi lekeler esmer tenli kişilerde daha fazla görülür ve açık tenlilerde daha az görünür. Nedeni çok iyi bilinmemekle birlikte özellikle hamilelerde, doğum kontrol hapı kullananlarda ve tiroit hastalarında melazma sıklıkla görülebiliyor.

Hiç bu durumları olmayan kişilerde de çıkabileceği gibi, aşırı güneşlenme parfümler gibi etkenlerden de melazma yani kahverengi cilt lekeleri oluşabiliyor. Melazmaya sahip olan hastaların yapmaları gerekenler ise öncelikle yaz aylarında yakıcı güneşten korunmak şart. Özellikle öğle saatinde bu lekelerin daha fazla oluşmaması için güneşten korunmak, ve güneş kremi kullanmak gerekiyor.

Ayrıca güneş lekelerini açıcı kremler (doktor önerisinden sonra) mutlaka kullanmak gerekiyor. Tedavi yöntemlerinin arasında ise lazer tedavisi en etkili sonucu gösteriyor. Bunun yanında kimyasal peeling de yaygın kullanılan bir tedavi şeklidir. Bunlar hastanın tenine, cilt yapısına göre doktor kontrolünde önerilebilir ve sonrasında uygulanabilir.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

İşlem Sonucunu Girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Yukarı Geri Ana Sayfa
Yandex.Metrica diyarbakir evden eve nakliyat - diyarbakir otomatik kepenk