Baba olmaya hazır mıyım?

Anne - Çocuk

Baba olmaya hazır mıyım?
Annelik genellikle kadınlarda içgüdüsel olarak varlık gösteren bir duygu ve bu nedenle annelerin kendilerini hazır hissettiklerinde bunu içten içe bildikleri bir gerçek. Hamilelik dönemi ise onların annelik fikrine alışabilmeleri için oldukça güzel bir zaman geçirme imkanı sunuyor. Fakat bu iş babalarda tam olarak bu şekilde gitmiyor. Zira baba olmaya hazır mıyım sorusunu cevaplamak erkekler için kadınlar kadar kolay değil. Erkeklerde babalık içgüdüsel olmaktan ziyade biraz daha öğrenilen bir şey ve bu nedenle onların baba olmaya hazır olup olmadıklarını önceden kestirme ihtimalleri biraz daha zor. Çünkü fikir sahibi olmadıkları bir konuda duygularını anlamaları da zorlaşıyor.

Erkeklerin baba olmaya karar vermelerini kendi isteklerinin haricinde büyük oranda çevresel faktörler sağlar. Maddi durumu kötü olan, eşi ile arasında problemler bulunan ve hayatını bir düzene oturtmuş hissetmeyen erkekler, baba olmaya uzak olacaklardır çünkü bebeği bu denkleme dahil etmek hayatın daha da zorlaşmasına sebep olacak, bebeğin de yeterli ve doğru bakımı almasına engel olacaktır. Özellikle kadın ve erkeğin birlikte çalıştığı ailelerde bebeğe ayıracak vaktin ve nakdin kalmaması, erkeklerin gözünü korkutmaktadır. Dolayısıyla bir erkeğin baba olmaya hazır hissettiği an sorunsuz bir aile hayatı ve fena olmayan bir maddi gücün bir araya geldiği andır.

Lakin herşeye rağmen bazı erkeklerin henüz bebek sorumluluğu almaya hazır olmadıkları da görülmektedir. Bu aslında sorumsuz yapılarından dolayı değil, hayatlarını kontrol etme kabiliyetlerindeki problemlerden kaynaklanır. Geleceği görmekte ve ona göre plan yapmakta zorlanan bir erkek bir süre bebek düşünmeyebilir. Zira erkekler kadınlara göre biraz daha çocuklarının hayatını yönlendirme merakı içerisindedirler ve bu nedenle çalışılan işin, hatta yaşanılan şehrin bile değiştirilmesi gerekebilir.

Uzmanlar erkekler için çocuk sahibi olunacak yaşları 25-45 arası olarak belirlemişler. 25 yaşın öncesi erkeğin olgunlaşma sürecinin biraz uzun sürmesinden dolayı pek önerilmiyor, 45 yaş üzeri ise çocuk ile baba arasındaki yaş farkının fazla açılmasına sebep olarak bir nesil farkı doğuruyor. Dolayısıyla günümüz modern hayatında 30 ila 35 yaş aralığının baba olmak için ideal bir aralık oldğunu söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.