Batıklardan kurtulmanın doğal yolları

Güzellik

lazer_epilasyon
Epilasyon yönteminizi gözden geçirin
Batıklar tüylerin alınma işleminden sonra ölü derinin altında kalıp uzayamaması veya yön değiştirip içe uzamasıdır. Vücutta kararma ve sivilcelenmeye sebep olur. Genellikle epilasyon yönteminizi çok sık değiştiriyorsanız daha yaygın görülür. Bunun yanında epilasyon makinesi veya jilet kullanıyorsanız da çok sık karşılaşırsınız.

Batıkları engellemek için ağda iyi bir epilasyon yöntemidir. Tüylerle beraber ölü deriden de kurtulursunuz ve tüyleriniz uzamak için alan bulabilir. Lazer epilasyon da batıklardan kurtulmak için iyi bir yöntemdir. Direkt deri altındaki kıl köküne ulaştığı için batıkları da zamanla yok eder. Ama eğer makine veya jilet kullanıyorsanız, o zaman vücudunuzdaki ölü derilerden kurtulmak için kese veya peeling uygulamanız gerekir.

Jilet kullanıyorsanız dikkat
Tüylerinizi jilet ile alıyorsanız, tüyün çıkış yönüne, ağda veya makine ile alıyorsanız tüylerin çıkış yönünün tersine almanız gerekir. Aksi takdirde tüy köklerinin yönünü değiştirebilir ve daha çok batık oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Cildinizi nemlendirin
Duştan sonra vücudunuzu muhakkak nemlendirin ki tüy kökleri ve gözenekleriniz de rahatlasın. Duştan sonra vücut losyonu veya bakım yağları ile tüm vücudunuzu nemlendirebileceğiniz gibi, duş içerisinde vücut yağı da kullanabilirsiniz.

Batıklara müdahale etmek için
Cımbızla batıklarınıza müdahale etmek istiyorsanız, önce ılık bir kompres yapın ardından tüyü nazikçe çekin. İşlemi uyguladıktan sonra antiseptik özelliği taşıyan çay ağacı yağından faydalanarak iltihaplanmayı önleyebilirsiniz. Cımbızınızı da mutlaka temizleyip bakterilerden arındırmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.