Bebeğin Cinsiyeti: Bunu Anne Babalar Seçebilir mi?

Anne - Çocuk

Bebeğin Cinsiyeti: Bunu Anne Babalar Seçebilir mi?

Bebeğin Cinsiyeti: Bunu Anne Babalar Seçebilir mi?

>Bebeğin Cinsiyeti: Bunu Anne Babalar Seçebilir mi? Sorunun iki cevap var: Tıbben soruluyorsa evet, yani bir tüp bebek merkezine giderseniz ve o ülkede yasak değilse teknik olarak cinsiyet seçmek mümkün. Örneğin Türkiye’de yasak ama KKTC’de serbest.

Eğer soruda kastedilen anne ve babanın kendi başlarına uyguladıkları koca karı yöntemleri ise cevabımız hayır. Bu anlamda tıbbı bir yardım almadan bebeğin cinsiyetini etkilemek ya da erkek veya kız olma olasılığını artırmak mümkün değildir.

Bebeklerin Cinsiyeti

Ortalama bir çiftin bebeklerinin cinsiyetini etkilemek için yapabilecekleri fazla bir şey yoktur. Kadının yediklerinden, gebe kaldığı ilişkideki cinsellik pozisyonuna kadar bir sürü şeyin bebeğin cinsiyetini etkilediğine dair sayısız kocakarı hikayesi vardır ama hiçbiri kanıtlanmış değildir.

Araştırmacılar, cinsel birleşmeyi yumurtlamaya göre zamanlamanın da (yumurtlamadan günlerce önce seks yapmanın erkek, yumurtlamaya daha yakın günlerde birleşmenin kız bebek getireceği) işe yaramadığını görmüşlerdir. Ender olarak da olsa, çiftler bazen belli bir genetik özelliği bebeklerine (cinsiyetine göre ama genellikle erkek çocuklarına) aktaracaklarını bilmenin acısını yaşarlar. Bu özel koşullardan dolayı kız çocuğuna sahip olmak için maliyeti yüksek ve yüksek teknoloji gerektiren uygulamalara başvurabilirler:

İmplantasyon

İmplantasyon (yerleşme) öncesi genetik tanı. Tüp bebek döllenmesi ile birlikte kullanılan bu teknikle, embriyolar, kadının rahmine yerleştirilmeden önce, belli genetik özellikler ve cinsiyet tespiti için testlere tabi tutulur.

Sperm ayıklama. Yapay döllenme ve tüp bebek döllenmesi gerektiren çeşitli sperm ayıklama teknikleri de genetik bir hastalığı bebeğe geçirme ve cinsiyeti belirleme ihtimalini azaltmak için kullanılabilir.
Bu teknikler, uygulanabilir yöntemler olmakla birlikte, cinsiyeti belirlemenin sadece kişisel tercih olduğu durumlarda ender olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.