Çatlak oluşumunu önleyen 5 doğal yöntem

Güzellik


Vücut çatlakları genellikle bacak, karın, göğüs ve kol bölgelerinde bulunan soluk renkli ince çizgiler şeklinde belirir. Doğum sürecindeki vücut değişiklikleri, hızlı kilo değişimleri ve cildin susuz kalması, bilinen en belirgin çatlak nedenlerindendir. Cildin gerilip liflerin bozulması sonucunda pembe ya da kırmızı renkte oluşan çatlaklar bakım yapılmazsa zaman içerisinde beyaz çizgilere dönüşür.

Evinizde yapabileceğiniz bakım ve kürlerle çatlak görünümünü azaltıp aynı zamanda vücudunuzu sağlıklı haline geri döndürebilirsiniz.

İşte çatlak oluşumunu önleyen 5 doğal yöntem:

1. E vitamini açısından oldukça zengin olan badem yağı bu problem için en çok bilinen yöntemlerden biri. Kolajen ve elastin içeriğini artırmaya yardımcı olan E vitamini desteğiyle vücudunuzun gerginliğini almanız mümkün. Badem yağını günde iki kez olmak üzere cildinize hafif masajlarla uygulayabilirsiniz.

2. Yine başka bir E vitamini içeriğiyle çatlaklarınızla başa çıkabilirsiniz. E vitamini, A vitamini ve gül yaprakları ile yapacağınız karışımı masaj yaparak çatlak olan bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca, bu karışımı henüz çatlaklarınız yokken onları engellemek amaçlı bir masaj yağı olarak da kullanabilirsiniz.

3. Sağlığınıza birçok faydası dokunabilecek avokado meyvesini çatlaklarınıza da uygulamanız mümkün. Tabi ki tek başına değil! Güçlü bir yenileyici olan aloe vera ile yapacağınız karışım da güzel sonuçlar verecektir. Yarım avokado ile bir yaprak aloe verayı, bir çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırıp blender’dan geçirin. Macun kıvamı elde ettiğiniz anda çıkarıp uygun bir kaba boşaltın. Çatlak olan bölgeleriniz için yeterli miktarı elinize alıp masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla durulayıp kurulayın. Bu karışımı isteğinize göre haftada 2 veya 3 kere uygulayabilirsiniz.

4. Bu karışım ve yağların dışında, kakao yağı, lavanta yağı, jojoba yağını da vücudunuza masajlarla uygulayabilir, çatlakları engelleme veya görünümünü azaltmak konusunda düzenli olarak kullanabilirsiniz.

5. Bu sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız gün içerisinde bol su içerek, çok yağlı yemeklerden kaçınarak ve cildinizin esnekliği için hafif egzersizler yaparak vücudunuzu koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.