CAZİBELİ OLMAK O KADAR DA ZOR DEĞİL!

Yaşam

19626933

Cazibeli olmak demek, dikkat çekici ve alımlı bir kişiliğe sahip olmak demektir. Bazı insanlar, girdikleri mekanı aydınlatırlar, diğerleri ise zamanla çekici biri haline gelirler. Her ne kadar herkes farklı oranda bir cazibeyle doğmuş olsa da, bunun üzerinde çalışarak cazibelerini geliştirebilirler.

 

İnsanlara karşı ilgili olun

 

Herkesi sevmek zorunda değilsiniz ama konuştuğunuz, tanıştığınız insanlar konusunda meraklı ve ilgili olmalısınız. Cazibeli kişi, girdiği ortamdaki herkesle konuşmaya hevesli ve sosyal kişidir.

 

Karşınızdakilerin de ilgisini çeken konulardan konuşun

 

Eğer spor meraklısı bir toplumun içindeyseniz bir gece önceki maçtan bahsedebilirsiniz. Aklınızdan çıkartmayın, kimse sizden konunun uzmanı olmanızı beklemiyor, konu hakkında biraz bilgiye sahip olmanız yeterli. Sonuçta insanlar, ilgi alanlarından bahsetmekten keyif alırlar ve onlar için, onları dinliyor olmanız yeterlidir. Konu ile ilgili sorular sormaktan, düşüncelerini paylaşmaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

 

İnsanların isimlerini hatırlayın

 

Bu, bazıları için zorlayıcı olabilir ama cazibeli ve ilgi çeken biri olmak istiyorsanız insanların isimlerini mutlaka hatırlamalısınız. Biriyle tanıştırıldığınız zaman, yeni tanıştığınız kişinin adını tekrar etmeniz daha sonrasında ismi hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. Tanıştığınız kişiyle konuşmaya başladığınızda adını birkaç defa konuşma içinde kullanın ve ona güle güle derken de ismini son bir kez tekrar edin.

 

Birinin ismini tekrar etmek, sadece onu sonradan hatırmalanızı kolaylaştırmaz, aynı zamanda karşınızdaki kişinin, ondan hoşlandığınızı düşünmesini ve sizden daha fazla hoşlanmasını da sağlar.

 

Aranızda samimiyet varmış gibi davranın

 

Bu, yeni tanıştığınız kişiyle arkadaşça bir şekilde konuşmanız anlamına gelir. Bu tarz kurulan iletişim, aranızdaki garipliği ortadan kaldırır ve birbirinize ısınma sürecinizi hızlandırır. Bir süre sonra insanlar, sizin etrafınızda kendilerini rahat ve sevilir hissederler.

 

İnsanlara göstereceğiniz kibarlık ve saygı, sevildiklerini ve umursandıklarını bilmelerini sağlar. Bu da iletişim için önemlidir.

 

Kendiniz hakkında bilgi paylaşın

 

Kendiniz hakkında hiçbir şey anlatmazsanız diğer insanlara soğuk ve itici gözükürsünüz. Karşınızdaki insanlara sorduğunuz kadar kendi hakkınızda da bilgi paylaşırsanız onların güvenini kazanırsınız. Kendi hayatınız hakkında konuştuğunuz için kendilerini özel hissederler ve böylece kısa sürede yeni arkadaşlar edinmiş olursunuz.

 

Fiziksel cazibeyi yönetme

 

Göz teması kurun

 

İnsanların doğrudan gözlerinin içlerine bakmak onların üzerinde etki bırakmanızı sağlar, kendinize olan güveninizi gösterir ve karşınızdaki kendisi ile ilgilenildiğini hisseder. Konuşmanız süresince göz temasını sürdürün. Konu ne olursa olsun göz temasını sürdürmek sizi daha etkileyici kılar.

 

Gözlerinizle gülümseyin

 

Bilimadamları, 50 çeşit gülüşün olduğunu iddia ediyorlar. Bunlardan biri de Duchenne gülümsemesi diye adlandırılan, gözlerle gülümseme şeklidir. Bu gülümsemenin diğerlerinden daha özel olmasının nedeni, gerçekten içinizden gelen bir gülümsemeyle gözlerinizin içinin de gülümsüyor olmasıdır. Kime bu şekilde gülümserseniz onu hemen etkiniz altına alırsınız.

 

El sıkışınız güçlü olsun

 

Biriyle ilk tanıştığınızda onun eliniz sıkmak kibar bir davranıştır. Karşınızdakinin elini sıkarken elinizi gevşek tutmayın. Canlı ve sert bir şekilde sıkın ama karşınızdakinin elini acıtacak kadar da aşırıya da kaçmayın.

 

Cazibeli vücut dilini kullanın

 

Konuştuğunuz kişiye yüzünüzü dönün ve konuşma sonunda karşınızdaki kişiye sarılmanın mı elini sıkmanın mı daha doğru olacağına hızlıca karar verdikten sonra, bunu gerçekleştirin.

 

Ses tonunuzu kontrol altında tutun

 

Biriyle konuşurken sesiniz nazik ve huzurlu olmalıdır. Sözcüklerin ağzınızdan net bir şekilde çıktıklarından da emin olun.

 

İnsanları sözlerle cezbetmek

 

Etkileyici ifadeler kullanın

 

Yeni tanıştığınız bir kişiye ”Naber?” demek yerine ”Merhaba” demeniz daha uygundur. Karşınızdaki kişiyle, abartılı olmayan, doğru bir Türkçe ile konuşun.

 

İltifat etmekten çekinmeyin

 

İltifatlar, karşınızdaki insanın özgüvenini arttırırlar ve size karşı daha sıcak olmalarını sağlarlar. Eğer birini beğeniyorsanız bunu ondan saklamayın. Mesela, İngilizce konuşmasını çok beğendiyseniz ona aksanının ne kadar güzel olduğunu söyleyebilirsiniz.

 

Size yöneltilen iltifatları kabul edin

 

İltifatın başka bir manası olmadan edilmediğini düşünmekten vazgeçin. İltifatı asla geri çevirmeyin ve kısa bir ”Teşekkür ederim’’ yerine ‘’Beğendiğine sevindim.’’ gibi cümleler kurmayı tercih edin.

 

İyi bir dinleyici olun

 

Karşınızdaki insanın zaman zaman daha fazla konuşmasına izin verin. Bu, karşınızdaki kişinin sizin yanınızda kendini daha rahat ifade edebilmesini sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.