Cilt Hassasiyeti Nedenleri

Güzellik

ciltguzelligi
Cilt hassasiyetinin daha önce tüm cilt tiplerinde görülebilen bir durum olduğunu ve hassas cilt tipi ile alakalı bilgileri daha önceki makalemizde bahsetmiştik. Bu makalemizde cilt hassasiyetini arttıran, ortaya çıkaran faktörlerden bahsedeceğiz

Sigara, alkol, zorlu çalışma ve yaşam şartları, az uyku, içinde bulunan iklim faktörleri ve güneş ışınları gibi etkenler cildin dış yüzeyinin zayıflamasını, sinirsel rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Hassas ciltten kurtulmak veya engellemek için öncelikli olarak yukarıda adı geçen etkenlerden kurtulmak gerekir. Sonrasında hassas ciltler için üretilmiş olan cilt bakımı programları denenebilir. Cildinizin temizliğini yaparken deforme edici hareketlerden kaçınılmalı ve nazik olunması gerekmektedir. Haftada bir kere cildinizin kurumaması için nemlendirici maske yapılması uygundur. Banyo yaparken çok sıcak su kullanılmaktan kaçınılmalı kışın kaloriferin üzerine ıslak bez koymak faydalıdır. Bu şekilde havadaki nem miktarını arttıracaksınız.

Dış bakım olduğu gibi iç bakım da önemlidir. Cildin sağlıklı beslenmesi için gerekli olan vitamin ve minarellerin bulunduğu yiyecekler yenilmeli, kan dolaşımını kolaylaştıran papatya, ebegümeci ve anson çayları tüketilmelidir.

Son olarak aşağıda konusunda uzman bir doktor arkadaşımın maske tarifini anlatarak konuyu noktalamak istiyorum.

1 adet muz
1 tatlı kaşığı krem şanti

Muzu çatal ile iyice ezdikten sonra krem şanti üzerine ilave edilerek karıştırılır. Bu karışım temizlenmiş olan cilde sürülerek yaklaşık olarak 15 dk süre ile bekletilir ve yıkanır. Bu işlemi haftada bir kere denediğinizde cildiniz hafif bir şekilde toniklenmiş olur.

Özetle toparlamak gerekirse cilt hassasiyetinin sebepleri; Sigara ve alkol kullanımı, uykusuzluk, dış etkenler ve buna bağlı olarak zorlu çalışma ortamlaı, kullanmakta olduğunuz kozmetik ürünlerinden bazıları, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, kalıtım özelliklerine bağlı olarak bazı sinirsel rahatsızlıklarının olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.