Cilt kanserinden korunmanın 6 yolu

Sağlık

Cilt kanserinden korunmanın 6 yolu
Bahar aylarıyla birlikte güneş yüzünü gösterdi. Sabırsızlıkla beklediğimiz bu zamanlarda cildimizin sağlığı için güneşin olumsuz etkilerini de bilmek gerekiyor. Bunun yanı sıra kullanılan makyaj malzemeleri ve ilaçlar da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında. Bu önlemlerle cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşürebilirsiniz.

Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edin

Son kullanma tarihi ürünlere, ürünün zamanla bozulup cildinize zarar vermesini önlemek için konulmuştur. Aldığınız ürünün üzerinde son kullanma tarihi yoksa raf ömürleri 3 yıl olduğunu unutmayın. Sıcak ortamda bırakılmışlarsa bu sürenin kısaldığını da…

Güneşten korunun

Cilt kanserinden korunmak için öncelikle güneş ışınlarıyla teması azaltın. Özellikle de ultraviyole ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya çalışın. Ayrıca solaryum gibi suni ultraviyole kaynaklarından kesinlikle uzak durun.

Güneş gözlüğü ve şapkasız güneşe çıkmayın

Güneşten korunabilmek için açık renkli koruyucu giysiler giymek önemlidir. Geniş kenarlı şapka kullanmak ve güneş gözlüğü takmak, özellikle açık tenli kişilerde büyük fayda sağlar.

Güneş koruyucu krem kullanın

Kumsalda gölgede oturmayı tercih edin. Gölgede olsanız bile güneş koruyucu krem ve spreyler kullanın. Unutmayın ki ürünler yüksek faktörlü olmaktan çok düzenli sürülünce etkili korurlar. Ürünü dışarı çıkmadan 15-20 dakika önce sürün ve her 2 saatte bir tekrarlayın. Deniz sonrasında ve terleyince işlemi yenileyin.

Kullandığınız ilaçların güneşle etkileşimine dikkat edin

Kullandığınız hormon ilaçları, antibiyotik, tansiyon, kolesterol, diyabet veya ağrı kesici gibi ilaçlar güneşe hassasiyeti artırıyorsa, nasıl bir önlem almanız gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi alın.

Cildinizi kontrol edin

Cildinizi düzenli olarak kontrol edin ve gerekiyorsa bir aile ferdinden yardım isteyin. Ayda bir kez gövdenizi, kol ve bacak, avuç içi ve ayak tabanlarına bakın. Saçlı derinizi ve sırtınızı aynayla kontrol edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.