Emzirirken kaç kilo verilmeli

Anne - Çocuk


Uzman Diyetisyen Mehtap Ersin Bayrak, kilo vermek isteyen yeni annelere önerilerde bulundu.
Gebelik öncesi vücut ağırlığına dönebilmenin en az 6 ayı bulabileceğini belirten uzmanlar, gebelik döneminde önerilenden fazla kilo alan annelerin her ay 2 kilo kaybetmesinin normal olduğunu söylüyor.

Emziren annelerin, hızlı kilo verdirdiğini iddia eden standart ve düşük kalorili zayıflama diyetlerinden uzak durmaları gerektiğinin altını çizen Uzman Diyetisyen Mehtap Ersin Bayrak yeni annelere şu önerilerde bulundu:

– Unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı yememeye dikkat edilmeli. Bebekleriniemziriyorlarsa harcadıkları enerji nedeniyle eski formlarına daha kolaydönebilirler. Anne bebeğini emzirmeye devam ettikçe, süt üretimi artar ve bunabağlı olarak harcadığı enerji miktarında da artış olur. Diyetin sağladığıenerjinin yüzde 80 oranında süt enerjisine dönüştüğü kabul edilmektedir. Sağlıklıbir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığındaemziklilik döneminde günlük enerji gereksinmesine 750 kilo kalori ek yapılmalı.Bu miktarın 500 kilo kalorisi annenin yediklerinden, 250 kilo kalorisi isegebelikte kazanılan depolardan karşılanır.

– Annenin kendi dokularının korunması, sütle bebeğe geçen proteinin bebeğindoku oluşumu için kullanılması amacıyla yeterli ve kaliteli proteintüketmelidir. Her gün 1 adet yumurta ve 100-150 gram yağsız et (tavuk, balık,hindi veya 1 porsiyon kurubaklagil) yemeği tüketilmesi önerilir. Balık tüketimihaftada ortalama 2 kez olmalıdır.

– Anne sütüyle bebeğe geçen demir de bebeğin demir depolarının dolması ve kanyapımında kullanılması açısından önemlidir. Et ve et ürünleri, balık, yumurta,kuru meyveler, kuruyemişler, kuru fasulye, nohut, mercimek demir içeriği yüksekgıdalardır, günlük beslenmede düzenli tüketilmelidir.

– Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine pekmezyenmesi kansızlığı önler.

ÇAYA UZAK, PORTAKALA YAKIN OLUN

– Bu dönemde demirin emilimini azaltan çay ve kahvenin de yemeklerle birlikteiçilmemesi, demirin emiliminin arttırılması için C vitamini içeriği zenginportakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber gibi besinlerle berabertüketilmesi gerekir.

– Çay; kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, yani yemek yendikten 1-2 saat sonraaçık olarak içilmeli, çaylara limon limon suyu eklenmeli, içecek olarak ıhlamur,nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

– Bu dönemde annenin, kalsiyumdan zengin süt, yoğurt ve peynir gibiyiyecekleri, önerilen miktarlarda düzenli tüketmesi gerekiyor. Emziklilikdöneminde 1000-1200 mg kalsiyum annenin günlük diyetine 1 su bardağı süt,kalsiyumla zenginleştirilmiş süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar peynir (30gram) koyu yeşil yapraklı sebzelerin eklenmesi ile karşılanabiliyor. Kurumeyveler ve kuru yemişlerin de tüketilmesi gerekiyor. Her gün 1 yumurta ve 1porsiyon sebze yemeği veya kurubaklagil yenilmesi, kuru fasulye, nohut,mercimek ve bulgur karışımı yemekler, C vitamini yönünden zengin sebze vemeyvelerle tüketilmesi öneriliyor.

– Vitaminlerden zengin sebze ve meyvelerin diyette her öğün olmasına özengösterilmesi isteniyor.

– Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinlerin mümkünolduğu kadar az yenilmesi, margarin ve tereyağının tüketilmemesi, zeytinyağı, mısırözü,soya, ayçiçek yağının kullanılması gerekiyor.

– Çok fazla yağ içeren pasta, kaymak, yağlı tatlıların tüketilmemesi,yemeklerin sıvı yağ konularak pişirilmesi veya ızgara, buğulama, haşlamayöntemlerinin kullanılması tavsiye ediliyor.

– D vitamini açısından emziren annelerin uygun saatlerde güneşlenmesi deöneriliyor.

– Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılması, sebzelerin, makarna ve erişteninhaşlama sularının dökülmemesi gerekiyor.

– Emziklilikte su metabolizması da artıyor. Alınan su süt salgılanmasıyla,metabolik su ise artan yiyecek alımıyla yükseliyor. Süt miktarının değişmemesiiçin annenin sıvı alımını arttırması gerekiyor. Günlük alınan toplam sıvımiktarının yaklaşık 3 litre olması gerekiyor. Bu miktar pratik ölçülerle 12 subardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklindeöneriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.