Erken yaşta cilt kırışıklığı neden olur?

Güzellik

Erken yaşta cilt kırışıklığı neden olur?

Kırışıklar hayatımızın doğal bir parçası çünkü yaşımız ilerledikçe onların da miktarının artması gayet doğal bir şey olarak karşılanmalı. Yaşlanan cildimiz giderek esnekliğini ve yenilenme kapasitesini kaybetmeye başlar ve bu da sonuçta kırışıklık ve sarkmalar olarak bize geri döner. Ancak vücudumuzun henüz gençliğinin zirvesinde olduğu yirmili yaşlarda kırışıklar ile karşılaşmak bir hayli tedirgin edici olabilir. Erken yaşta cilt kırışıklığı neden olur diyenler için dikkat edilmesi gereken noktalara bir parmak basmaya karar verdik.

Genç yaşta ortaya çıkan kırışıkların en büyük sebeplerinden birisi gençlerin kontrolsüz bir şekilde güneşlenmeyi çok sevmeleri. Zira güneşin zararlı ışınları ona ne kadar maruz kalırsanız o kadar etkili olurlar ve bir süre sonra bu zararlı ışınlar cilt hücrelerinin genetik yapısının bozulmasına sebep olur. Her ne kadar güneşten koruyucu kremler bu etkilerin oldukça azalmasını sağlayabilseler de, devamlı olarak koruma kremleri kullanmak da çok iyi değil. Güneşten fiziksel olarak korunmak çok daha iyi bir etki sağlayacaktır. Her gün güneşlenmeye gidiyorsanız bu kararınızı da tekrar gözden geçirin.

Çok fazla yüz ifadesi kullanmak da maalesef cilt kırışıklarının birincil sebepleri arasında bulunuyor. Gençlerin yaşlılara göre daha fazla güldükleri, üzüldükleri ve çabuk sinirlendikleri bir gerçek ancak bütün bunlar yüzümüzdeki kasların üstte bulunan cildi kırıştırmasına sebep oluyorlar ve bir süre sonra bu kırışıklar kalıcı hale geliyorlar. Çok fazla ve abartılı miktarda yüz hareketlerinden kaçınmalısınız. Gözlerinde sorunlar olanlar ise gözlerini devamlı kısarak bir şeylere baktıklarında aslında göz çevrelerinin kırışmasına sebep oluyorlar.

Nemlendirici kullanmayı aksatmak da maalesef cilt kırışıklarının en temel sebepleri arasında bulunuyor. Zira kendinden kuru olan ciltlerde bu kuruluk deri hücrelerinin beslenmesine engel oluyor ve bir süre sonra kolajen üretimi düşerek cildin esnekliğinin azalmasına sebep oluyor. Cildini sevenler onu nemlendirmeyi unutmamalılar.

Sigara ve alkol tüketimi hangi yaşta olursanız olun sizi yaşlandıracaktır. Zira her iki ürün de vücudun normal işleyişini bozuyor ve hücrelerin uyumunun azalmasını sağlıyor. Bunun yanında serbest radikalleri de arttıran bu sağlığa zararlı ürünler, hücrelerin daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına sebep oluyorlar. Sigarayı bırakanların bir anda bir kaç yaş gençleşmeleri ise bunun en büyük kanıtları arasında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.