Evlilikten neden korkulur?

Yaşam

evlilik
Evlilik korkusu ya da bir diğer adıyla gamofobi, son dönemlerde oldukça yaygın bir hale geldi ve hem erkeklerin hem de kadınların içlerindeki evlilik korkusunu daha rahat bir şekilde ifade etmeye başlamaları, ona dair algımızı da biraz değiştirdi. Evlilikten neden korkulur sorusunun cevabı ise kişilere göre değişmekle birlikte genellikle belli bir düzeni takip ediyor. En sık karşılaşılan evlilik korkusu sebeplerini sizler için değerlendirmeye çalıştık.
Kötü Bir Ailede Büyümek
Yapılan araştırmalar, geçmişte kötü, sevgisiz ve huzursuz bir ailede büyümüş olanların evlilikten de bir o kadar korktuğunu gösteriyor. Bunun temel sebebi ise, bireylerin kendi kurdukları ailede de benzer şeylerle karşılaşma ihtimallerini gözlerinde fazla büyütmeleri. Halbuki yaşanan bu sorunların sebebi evlilik kurumunun kendisi değil, evlilikteki bireylerin tutumları. Yani hem kendi davranışlarınıza dikkat eder hem de doğru bir eş seçerseniz kötü bir aileyle başbaşa kalma ihtimaliniz çok düşük olacaktır.
Hayat Şartlarına Güvensizlik
Pek çok kişi ise evlilikten korkma sebebinin evliliği sürdürmekte maddi zorluklar yaşanması olduğunu belirtiyor. Ailesiyle yaşarken oldukça düşük masraflarla hayatını devam ettiren bireyler, evliliğe adım atıldığında bunun altından kalkmakta zorlanacaklarını ve hayatlarını yaşayamayacaklarını düşünüyorlar ve bu yüzden evliliğe çekinceli bir şekilde yaklaşıyorlar. Özellikle de bir tarafın çalışmadığı evliliklerde bu çekince gerçek anlamda bir evlilik korkusuna dönüşebiliyor.
Boşanmaktan Korkmak
Geçmiş senelere göre boşanma oranlarının artış gösterdiği bir gerçek ancak aslında insanların bundan kaynaklı bir evlilik korkusu yaşamalarının temel sebebi, artık sosyal medya sayesinde boşananları çok daha sık bir şekilde görebilmeleri. Sürekli olarak boşanan, yuvası yıkılan ve mutsuz olan çiftleri gören insanlar, bir süre sonra cinsiyetleri ne olursa olsun evlenmekten çekinebiliyor, başlarına aynı şeylerin gelmesinden korkabiliyorlar.
Geleceği Tahmin Edememek
Herkesin alıştığı bir yaşam tarzı mevcut ve maalesef evliliğin ardından illa ki hayat düzeninde bir kaç değişiklik yapmak gerekebiliyor. Zira evliliğin ardından ortak bir yaşam başlıyor ve bu ortak hayatın başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi, her iki tarafın da kendi hayatında gerçekleştirdiği bazı düzenlemeler ile mümkün olabiliyor. Bu belirsizlik ve eski alışkanlıklara dair düşünceler, maalesef evliliğin korkulacak bir kurum haline gelmesi ile sonuçlanabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.