Giysilerinizin ömrünü uzatmak için yapabilecekleriniz

Yaşam

moda-dugun-icin-elbise-
Giysileri temiz ve aldığınızın üzerinden uzun süre geçse bile hala kullanılabilir şekilde muhafaza edebilmek oldukça zordur. Ama bazı formüller bu konuda işinizi kolaylaştırabilir.

Yağ ve ruj gibi can sıkıcı lekeleri çıkarmak için üstün formüllü deterjanlar kullanmanız gerekmiyor. Listemiz gündelik hayatta kullandığımız giysilerin küçük dokunuşlarla daha iyi bir görünüme kavuşma garantisi içeren önerilerle dolu.

1. Yünlü kazaklarınızın tüylerinin yumuşak kalmasını sağlamak için: Yünlü kazaklar kışın vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Ancak sağa sola fışkıran yünler yüzünden boynumuz ve ensemiz tahriş oluyor. Bu sorunu gidermek ve tüyleri daha da yumuşak hale getirmek için şunu yapın. Kazağı bir saklama poşetine koyun ve buzlukta 12 saat bekletin. Böylece yünler artık rahatsız etmeyecek seviyede olacaktır.

2. Giysilerdeki kötü kokuları çıkarmak için: Zaman zaman kalabalık, sigara ve alkol içilen ortamlara giriyoruz ister istemez. Bu yüzden giysilerde oluşan kötü kokuları gidermek yıkasanız bile bazen başarısız olmak mümkün. Bu durumda şunu yapın; boş bir cam sil kutusu bulun 3 bardak su ile yarım bardak votkayı karıştırıp çamaşırlarınızın üzerine sıkın. Bu sayede kötü kokular giysiden çıkmış olacaktır.

3. Giysideki lekeleri çıkarmak için: Yapılacak işlem çok basit. Giysiyi yıkmadan evvel traş köpüğü ile güzelce ovalayın. Hassas giysilerde gözlük, telefon, televizyon silme bezlerinden yardım alabilirsiniz.

4. Ruj lekelerini çıkarmak için: Kadınlar için en can sıkıcı lekelerden birisi olduğunu tahmin ediyoruz. Onlar için de pratik bir önerimiz bulunuyor. Ruj lekesinin bulunduğu bölgeye saç spreyi sıkın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra makinede yıkanmaya hazır hale gelecektir.

5. Süet ayakkabılarınızı temizlemek için: Süet ayakkabıları temizlemek için nalburlarda, tuhafiyelerde satılan kibar zımparalardan almanız gerekiyor. Su ve vokta karışımı bir sıvıyı temizleyeceğiniz bölgeye sıkın ve bu zımpara ile nazikçe temizleyin.

6. Deri ayakkabı lekelerini çıkarmak için: Bir kabın içine su ve sirke ile yapacağınız karışımı eskimiş bir diş fırçası ile lekelerin olduğu yere uygulamak. İlk günkü gibi bir görünüm kazanacaklardır.

7. Vernikli ayakkabı görünümlerini canlandırmak için: Kış aylarında çatlaklara iyi geldiği bilinen vazelinin yardımcı olacak bir özelliği daha var. Parlak renkli ayakkabılarınıza kulak temizleme çubuğu vazeline daldırın ve ayakkabınıza sürün. Bu işlem yağmurlu havalarda ayakkabınızın kuru kalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ayakkabıda oluşan lekeleri de giderecektir.

8. Deri ayakkabılarınızın canlanmasını sağlamak için: Basitçe bir bez parçasını nemlendirici losyon ile ıslatın ve nazikçe ayakkabınızı temizleyin.

9. Düğmeleri güçlendirmek için: Kıyafetlerinizde düşmek üzere olan düğmelerinizi dikerek güçlendirebileceğiniz gibi biraz şeffaf tırnak cilası ile de güçlendirebilirsiniz. Özellikle iğne ipliğin olmadığı yerlerde kadınların makyaj çantaları devreye girecektir.

10. Gözlüklerinizi güçlü tutmak ve paslanmaz hale getirmek için: Uzun süre kullanılan gözlüklerin kulaklıkları bir süre sonra işlevini kaybeder. Küçük bir tornavida yardımı ile gözlüğün uç kısımlarındaki vidaları hafiften gevşetin ve açılan yere makine yağı ya da şeffaf tırnak cilası dökün.

11. Sütyen metallerinin rahatsız etmemesini sağlamak için: Yine hanımlara yönelik bir öneri. Belirli bir kullanımdan sonra sütyenlerin sağından solundan fışkıran teller vücudu oldukça rahatsız ettiğini anlamak için bizim de sütyen kullanmamıza gerek yok. Kadınların yapacağı şey oldukça basit. Metallerin çıkacağı yere sargı bandı ya da yara bandı yapıştırın. Böylece sütyenlerin kenarlarından o fışkıran metaller artık yerinde kalacak ve sizi rahatsız etmeyecektir.

12. Yağ lekelerini hızlıca çıkarmak için: Yıkmadan evvel lekeli olan bölgeye bulaşık sabunu kullanın. Sabunu döktükten sonra hafifçe ovmak yeterlidir. Ayrıca tebeşir, tuz da etkilidir. Eğer bunları yapacaksanız işlemden sonra 1 saat kurumasını bekleyin ve üfleyin. Leke artık yok olacak.

13. Sıkışan fermuarları açmak için: Kulak temizleme çubuğuna biraz vazelin sürün ve sorunlu bölgeye uygulayın.

14. Beyazlarınızdaki ter lekelerini çıkarmak için: Koltukaltı altında oluşan lekeleri ortadan kaldırmak için biraz limon suyu ve sodyum bikarbonat ile bir karışım hazırlayın ve giysiye uygulayın. Su ve limon suyu karışımı ile de bölgeyi ovmak yardımcı olacaktır. Daha zor lekeleri yok etmek için eşit derecede etkili aspirin ve oksijenli su kullanın.

15. Spor ayakkabı kokusunu nötralize etmek için: Kokulu ayakkabılara kullanımdan hemen sonra kabartma tozu serpin ve serin bir yerde 1 saat muhafaza ettikten sonra tozu üfleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.