İlişkinizde kaçınmanız gereken 9 hata

Yaşam

iliski-kadin-erkek
İlişki yaşarken bu hatalardan kaçınırsanız aşık olduğunuz adam her zaman sizinle olmak isteyecektir.

Hata 1: Hayatınızla ilgili detayları hemen açıklamak

Eski ilişkileriniz veya anneniz ile ilgili detayları kesinlikle hemen paylaşmamalısınız.

Neden yapmamalısınız?
Özel bilgilerinizi o sormadan açıklamanız, onun da kendisiyle ilgili sırlarını açıklaması gerektiğini düşünmesine sebep olabilir. Bu da onu tehlikede hissettirir. Ayrıca sizinle ilgili bir merakı kalmaz ve çabuk sıkılır. Sırlarınızı paylaşmadan önce karşılıklı güvenin oluşmasını beklemelisiniz.

Nasıl engelleyebilirsiniz?
Konuşmadan önce düşünürseniz, ağzınızdan çıkacak kelimeleri kontrol edebilirsiniz. Geçmişiniz ile ilgili bir konuyu gündeme getirmeden önce, bunu duyacak birinin ne hissedeceğini düşünmenizi öneriyor psikologlar. Eğer bırakacağınız etki kulağınıza hoş geliyorsa, o zaman durmayın söyleyin, ama değilse o zaman susmayı tercih edin.

Hata 2: Komutan rolüne bürünmek

Hepimiz bir dönem nereye gidileceğine, kimlerle görüşüleceğine, hangi filmin seyredileceğine karar veren kontrol manyağı olmadık mı?

Neden yapmamalısınız?
Tarihte gördüğümüz örnekler bize tüm diktatörlerin sonlarının pek de parlak olmadığını gösteriyor. Etraflarındaki kişiler kendilerine sürekli ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden sıkılıyorlar. İlişkilerde de aynı durum söz konusu; insanlar sürekli kendilerine ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden bıktı. Hiç kimse bir ilişkide kendini güçsüz taraf olarak görmek istemez. Çünkü bir ilişkide her iki tarafın da eşit olması gerekir.

Nasıl engelleyebilirsiniz?
İnsanlara güvenmek her zaman çok da kolay değildir. Fakat bazı durumlarda bunu yapmaya mecbur olursunuz. Onu baskı yapmayın, sevgilinizi kendi kararınıza uymaya zorlamaktansa ikinizi de ilgilendiren konularda birlikte karar almaya çalışın. Erkek arkadaşınız, ona karar verme özgürlüğü sunduğunuz için mutlu hissedecektir.

Hata 3: İlişkiye cinsellikle yön vermek

Çok kişinin uyguladığı ancak zaman içinde geri tepen numaralardan biridir. Eski çağlardan beri kadınlar cazibelerini kullanarak erkekleri elde etmiş, sırlarını ele geçirmiştir.

Neden yapmamalısınız?
Karşıdaki kişiyi cinsel cazibe ile kontrol etmenin etik boyutu yıllardır tartışılan bir konudur. Şunu unutmamanız gerekir: Bir erkeğin kendini manipüle eden bir kadına saygı duyması oldukça zordur.

Nasıl engelleyebilirsiniz?
Erkek arkadaşınızla yatağa giderken nedenlerinizi gözden geçirin. Gerçekten onu istediğiniz için mi yoksa farklı bir beklentiniz olduğu için mi bunu yapıyorsunuz? Eğer verdiğiniz cevaplar sizi tatmin etmiyorsa, muhtemelen bunu yapmamanız gerekiyordur. Bir adım geri çekilip gerçekten ne istediğinizi ona nasıl aktarmanız gerektiğini düşünmelisiniz.

Hata 4: Her şeyi trajediye çevirmek

Bazı kadınlar bir süre sonra “Artık beni sevmiyorsun, yaptığım fedakarlıkları görmüyorsun” diye söylenmeye başlar. Sevgilisini terk etmekle tehdit eder, erkek değişeceğine söz verir, ona ne kadar çok değer verdiğini söyler, araları düzelir. Aslında, erkek kendini hala karşısındakine adamamıştır, sadece tıpkı mızmızlanan bir çocuğa davranır gibi, onu sakinleştirecek şeyleri söylemiştir.

Neden yapmamalısınız?
Aslında karşılıklı yapılan şey, birbirine yalan söylemektir. Bu durum her iki tarafın da duygusal anlamda tükenmesine sebep olacaktır. Yüksek seviyede yaşanan duygusal krizlerin sonucunda erkek bir süre sonra bu durumdan yorularak ilişkiyi sonlandırır. Bu durumda kadın ya o güne kadar savurduğu tehditleri yerine getirir ya da hiçbir şey yapmayarak tehditlerin boş laflardan ibaret olduğunu ortaya çıkararak güvenilirliğini yitirir.

Nasıl engelleyebilirsiniz?
Hem kendinize hem de partnerinize karşı dürüst olmalısınız. Aslında söylemek istediğiniz şey “Kendimi güvende hissetmiyorum” ise bunun yerine “Beni sevmiyorsun” demeyin, ilişkinizden ve erkek arkadaşınızdan ne istediğinizi bilin ve bunu doğru şekilde dile getirin.

Hata 5: Hemen planlar yapmak

Rüyalarındaki evi, çocuklarının adlarını, bir sonraki haftanın planlarını yapmaya başlayan kadınlar genelde, bu planlara o kadar odaklanırlar ki ilişkilerinin o andaki keyfini ve mutluluğunu yaşayamazlar.

Neden yapmamalısınız?
Çünkü hayat çok kısa! Gelecekle ilgili plan yapmak önemlidir fakat ilişkinizi de dolu dolu yaşamanız gerekiyor. Kendi başınıza erkek arkadaşınızla hafta sonu ne yapacağımızı planlarsanız herhangi bir sebeple bunlar bozulduğunda büyük hayal kırıklığı yaşarsınız. Biraz spontane olmak gerekiyor.

Nasıl engelleyebilirsiniz?
Plan sayısını azaltarak ilişkinizi kurtarabilirsiniz. Kendinize bir plan yapma kotası koyun ve bunun haricindeki günleri doğal akışına bırakın.

Hata 6: Onun kurtarıcısı olmaya çalışmak

Kadınlar aşık oldukları insanın sorunlarını çözen tek insan olmayı isterler.

Neden yapmamalısınız?

Birçok kadının sevgilileri ile ilgili konuları düzeltmek için verdikleri çaba, doğru gitmeyen bir ilişkiyi sürdürebilme çabasıdır. Karşınızdakinin kusurlarının düzeltilebilir olduğunu düşünmeyin. Bu, içten içe onun size uygun olmadığı düşüncesinden kaçmaktır.

Nasıl engelleyebilirsiniz?
Sevgilinizin sorunlarına çare bulmaya çalışmanın faydası yok. Eğer buna direniyorsa onu olduğu gibi kabul etmelisiniz ya da kendinize yeni bir yol çizmelisiniz. Eğer gerçekten yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız onu bir terapiste yönlendirin.

Hata 7: Borç vermek ve hediyeler almak

Erkek arkadaşınıza hediyeler almak veya ona borç para vermek sizin ne kadar iyi biri olduğunuzu göstermez.

Neden yapmamalısınız?
Abartılı hediyeler aslında duygusal sorunların üstünü örter. İlişkinizden hediye paketlerini kaldırdığınızda, aranızdaki gerçek sorunların neler olduğunu görebilirsiniz.

Nasıl engelleyebilirsiniz?
Bunu neden yaptığınızı kendinize sorun. Hediye almaya karar verdiğinizde aslında unutmak istediğiniz bazı problemler mi var? Duymak hoş gelmeyebilir ama erkek arkadaşınız sizden para istiyorsa dikkatli olun. Neden paraya ihtiyacı olduğunu ve neden bunu sizden istediğini anlamaya çalışın.

Hata 8: İlişkinin sizi mutlu etmesini beklemek

Birçok kadın ilişkiye başladığında her şeyin yerine oturacağını ümit eder. Ama ne yazık ki gerçek hayatta her şey hemen istenilen gibi olmuyor.

Neden yapmamalısınız?
Bu tür beklentiler gerçekçi değildir. Düşündükleriniz olmadığı zaman hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Nasıl engelleyebilirsiniz?
Karşılıklı olarak beklentilerinizi ve ne kadar gerçekçi olduklarını konuşun. Başka arkadaşlarınıza ve farklı ilgi alanlarına vakit ayırın. Erkek arkadaşınızı hayatınızın merkezi olarak kabul etmeyin. Kendi dünyanıza sahip çıkın.

Hata 9: Sık rastlanan yatak hataları

Sarılmasını beklemek
Sevişme sonrasında erkeklerin sistemleri kapanıyor. Size sarılmasını beklediğiniz sırada onun uyuya kalması, duygularında bir eksiklik olduğu anlamına gelmez. Huzur ve mutluluktan yorgun düşmesini bir iltifat olarak değerlendirebilirsiniz.

Cinsellik ve aşkı karıştırmak
Cinsellik; kadınların, güçlü duygusal bağ kurulmasını sağlayan beyindeki oksitosin salgısını arttırıyor. İşte bu nedenle birçok kadın geçici ilişkilere pek sıcak bakmaz. Erkeklerin oksitosin üretimi ise çok daha düşük seviyede olduğundan, bağlılık olmadan yaşanan cinsellik onlara daha kolay gelir.

Erkeğin her zaman cinselliğe hazır olmasını beklemek
İlişki ilerledikçe ilk zamanlarda yaşanan fiziksel istek, yerini zihinsel isteğe bırakır. Cinsel istek daha fazla zihinsel uyarılarla tetiklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.