Karın germe ameliyatı nedir?

Yaşam

Karin-Germe
Karnın göbek deliği altında kalan bölgesindeki sarkmış, çatlak ve yağlı olan deriyi ameliyat ile alma işlemine karın germe ameliyatı denir.Bu bölgede kalan deri de kaslardan ayrılma , gevşeme durumu var ise, buradaki kaslar tekrar yinelenerek sağlamlaştırılır.Göbek fıtığı var ise tedavisi yapılır, göbek üstünde kalan derialtı yağ kalınsa alınarak, bel bölgesinin incelmesi ( liposuction )sağlanır.
Eğer zayıf iseniz ve göbeğiniz varsa, göbek derinizde sarkma olmuşsa, karın kaslarınız gevşemiş ve spor ile düzelmiyorsa karın germe ameliyatı ile estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Karın germe ameliyatı kimlere yapılır?
Göbekli ve sarkık karın görünümü olan veya karın derisi gevşekliği ve/veya sarkıklığından şikayet eden kadınlar ve erkekler karın germe ameliyatına adaydır. Kadınlarda doğum ve kilo değişiklikleri karın derisinde sarkma ve çatlaklara (stria), karın duvarı kaslarında zayıflama ve ayrılmaya (diastasis recti) sebep olur.

Zamanla karın duvarındaki yumuşak doku ve kasları ilgilendiren şekil bozukluğu artar. Bu durum,bel ağrısı ,duruş bozuklukları, karın derisinin katlanma bölgesinde pişik ve giysi seçmede zorluk gibi sorunlar ile sonuçlanır. Karın germe ameliyatı, özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır.Kadınların kabusu olan Mons pubis (venüz tepesi) sarkıklıklarının düzeltilmesi (mons pubis germe) abdominoplasti ile kombine edildiğinde çok daha kolay ve kalıcıdır.

Karın germe ameliyatı sonrası nasıl seyreder?
Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra ayağa kaldırılır. Ağızdan beslenmeye başlar. Yapılan ameliyatın genişliğine göre 1-3 gün hastanede kalmak gerekir. Ameliyat sırasında karın duvarına enjekte edilen uzun etkili lokal anestezik maddelerin etkisinden dolayı,ameliyat sonrası erken dönem ağrısızdır. Karın bölgesinde hareketle artan ağrı, ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilir. Drenler 1-3 gün, dikişler 1-2 hafta sonra alınır. Çalışanlar , işinin cinsine bağlı olarak 10-15 gün sonra işine dönebilir.

Yara izi tamamen yok olmamasına rağmen, bikini altına kolayca saklanabilir. Abdominoplasti, karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç verir. Zayıflamış ve/veya birbirinden ayrılmış kasların takviyesi ile bel ağrılarında düzelme sağlanır. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Karın germe ameliyatının risklerinelerdir?
Her cerrahi işlemin riski vardır , ameliyat öncesi tetkikler, anestezi uzmanı kontrolü, uygun ameliyathane koşulları,titiz cerrahi ve ameliyat sonrası erken dönemde dikkatli takip (postop bakım) ile bu riskler en aza indirilir. Hastanın erken mobilize edilmesi iyileşmeyi olumlu etkiler. Enfeksiyon ve yara iyileşmesinde gecikme nadirdir.Sigara içenlerde, şeker hastalarında ve şişmanlarda yara iyileşmesi sorunlarına daha sık rastlanır. Deneyimli bir ekip (plastik cerrah, anestezi, dahiliye ve gerekirse diğer uzmanlık dalları) olası sorunları bildiğinden, gerekli önlemleri alarak , iyileşme döneminin sorunsuz atlatılmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.