Kurumuş Deriler

Güzellik

siyah-noktalar
Bu en önemli deri sorunlarından biridir. Hemen her kadında genç veya yaşlı olmalarına, yağlı veya kuru cilde sahip olmalarına göre değişik derecelerde görülür. Kurumanın başlıca etkenleri, iki şarta bağlıdır: iç ve dış etkenler.

Dış Etkenler
Dış etkenlerin derinin durumu üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bunun doğruluğu­na inanmanız için, daima taze, sağlıklı, yumuşak ve şişkin olan İrlandalıların derilerine bakmanız yeterlidir. Gerçekte, İrlanda taze ve aynı zamanda yumuşak, ama nemli ve çok az güneşli bir iklimden yararlanır. Böylece, derinin saydam tabakası daha nemli ve daha esnek durur, nemliîikoranı ise % 60 civarındadır

Rüzgar: Saldırgan bir şekilde derinin nemliliğine atılır. Rüzgar olduğu zaman kumaşınızın nasıl daha çabuk kuruduğuna dikkat edin. Aynı olay deriniz İçin de geçerlidir. Bunu daha iyi anlamak için kırda yaşayan ve derisine yeterli bakımı göstermeyen kimselerin derilerinin durumunu inceleyin.
Güneş: Deriyi tamamen kurutabilecek korkunç bir düşmandır. Yetersiz bir koru-vucu ile uzun süre güneşte kalmak hiç iyi değildir.

Soğuk: Güneş gibi, derinlemesine işleyerek epiderm üzerine saldırır. Sağlık için iyi, güzellik için ise büyük bir düşmandır. Ama kendinizi özellikle büyük sıcaklık değişimlerinden korumalısınız. Derinin metabolizması . soğuktan apart­manların sıcak ve kuru atmosferine ansızın girince derin bir değişikliğe uğrar. Bu konuda, daima suyla donatılmış nemlen­diriciler veya doyurucularla dairelerin havasının nemlendirilmesi tavsiye edilir. Vasistas pencerelerinizi açık bırakın.

Hava kirlenmesi: Hava oksijen bakımından olması gerektiği kadar zengin değildir, buna karşılık saldırgan mad­delerle yüklü olduğunu açığa vurur: kar­bon oksidi, mikroplar, çeşitli tozlar vb. bunların hepsi deri üzerinde toplanırlar.

Bütün bu dış etkenler deriniz üzerine etki ederler, siz de bunların kurutucu etkilerinden kaçınmak için etkin kremlerle korunmak zorundasınız. Nemsiz bir çift, birçok çizgilerle parşö­men gibi bir görünüm verir, epiderm sert ve kurudur. Büyük kırışıklıklar, çok hareketli yüzlere özgüdür dolayısıyla kuru derilerde fazla görülmezler.

Şayet yüzünüz çok anlamlı ise, ifade kırışıklıkları daha çabuk, daha.derin bir şekilde cildinizin ku­ruduğunu gösterecektir.

Organizmamız gençken % 70 su kapsar ve bunun % 18′i dermin tabakalarında bu­lunur. Yaşımız ilerledikçe bu yüzde oranı da yavaş yavaş azalır. Yaşlı kimselerin epidermi çocuk derisine göre % 20 az su İçerir.

Oysa derisini korumuş, güzelliğine özen göstermiş 50 yaşında bir kadın, 30 vaşında ama bakımsız veya düşüncesizce güneşte durmuş bir kadından daha taze birderiye sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.