Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyaj

hizli-makyaj-ipuclari
Makyaj bölümümüzde; kısa ve öz olarak ama çok önemli noktalara değinerek, makyaj konusunda bilinmesi gerekenlerden bahsetmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken, önem arz eden belli başlı maddelerden ve püf noktalarından bahsedeceğim.

Bir süslenme sanatı olan makyaj, insanlık tarihiyle birlikte ilerlemiş ve günümüzde hanımların ortak ilgi alanlarının en ön saflarda yer almıştır. Hanımların her yaşta bakımlı olması, kendine gösterdiği özenin bir yansımasıdır. Ciltte ve yüzde ifadeyi bozan problemler, makyaj sayesinde gizlenebilmekte ve kapatılabilmektedir. Ancak burada makyaja başlamadan önce bazı noktlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Şimdi bu maddelere bir göz atalım.

MAKYAJ MALZEMESINDE DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Makyaj malzemelerinin seçiminde dikkat edilmesi gerek hususlar vardır. Bunlara dikkat edildiği sürece makyaj hem kaliteli hem uzun süreli olur. Bunlar:

* Seçilen rengin cilt yapısına uygun olması
* Güneşten koruyan “UV” filtresi olması Parfümsüz olması Rahat uygulanır olması
* Alerji yapmayacak türden olması

Makyajın başarılı olması için, cildin temiz ve bakımlı olması şarttır. Aksi takdirde bozuk ve bakımsız bir cilde uygulanacak makyaj, görüntüyü daha çok bozmaktan öteye gidemez. Malzemelerin, cildimizin yapısına uygun olması da önemlidir. Makyaj, bakımsız bir cildi saklamak değil; yüzdeki kusurları geri plana itip güzel yönleri daha da ön plana çıkararar vurgulama ve süslenme sanatıdır. Bakımlı cilde uygulayacağımız fondöten, makyajın projektörü gibidir. Bu nedenle yüzümüzü aynada iyice inceleyerek, geri plana alacağımız kusurlu ve ön plana getireceğimiz düzgün kısımları tespit etmemiz gerekir. Tüm bunlara başlamadan önce de cildimizin bakımını yaparak makyaj için uygun bir zemin hazırlamamız gerekir.

MAKYAJ DA DIKKAT EDILECEK NOKTALAR NELERDIR?
Herşeyde olduğu gibi makyajında ince ve püf noktaları dikkat edilmesi gereken hususları bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilirse hem makyajınız daha kusursuz olur hem de cilt sağlığınızdan birşey kaybetmemiş olursunuz.

* Ciltte kusursuz bir alt yapı oluşturmak (yani isabetli bir cilt bakımı yapmak
* Makyaj malzemelerinin doğru seçimi ve kalitesi
* Yaşam tarzına göre makyaj yapmak
* Giysilerin rengine göre makyaj yapmak
* Gidilecek mekana göre makyaj yapmak
* Yaşa uygun makyaj yapmak
* Yüz şekline göre makyaj yapmak
* Mevsimlere göre makyaj yapmak
* Meslek durumuna uygun makyaj yapmak
* Saç ten ve göz rengine uygun makyaj
* Işıklandırmaya göre makyaj yapmak
* Karaktere göre makyaj yapmak

Makyaj yaparken bu gibi maddeleri aklınızda bulundurarak yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.