Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Makyaj

porselen-makyaj
Makyaj yapmak pek çok kadın için günlük hayatın en önemli parçalarından bir tanesi fakat maalesef gece yatarken makyajı çıkarmaya üşenmek de bu parçanın içinde yer alıyor. Her ne kadar her gün yapmasak da, zaman zaman çok yorgun olduğumuz için makyajımızla birlikte uyuduğumuz ortada ancak bunun cildimize ne kadar büyük zarar verdiğini siz de farkederseniz, bir daha makyajla uyumayacağınıza eminiz. Dilerseniz hemen hangi ürünün nasıl bir zarar potansiyeline sahip olduğunu sırayla irdeleyelim ve makyajla uyumanın zararları nelerdir sorusunu cevaplandıralım.

Fondöten ve Makyaj Bazı ile Uyumak

Fondöten ve onun altına sürdüğümüz makyaj bazı, gündüz bile cildimizin nefes almasına engel olduğundan dolayı aslında cilt için çok zararlı. Fakat gece uykumuz esnasında cildimizin her zamankinden daha çok havaya ihtiyaç duyması ve bu dönemde kendini yenilemesi, fondöteni onun için bir düşman haline getiriyor. Çok sık bir şekilde makyajıyla uyumayı tercih edenler, bir kaç sene sonra ciltlerinde sarkmalar, kırışıklar, sivilceler ve lekeler gibi sıkıntılarla başetmek, dolayısıyla daha fazla makyaj yapmak zorunda kalacaklar.

Göz Farı ile Uyumak

Göz farını cildimizin en hassas ve en kolay kırışan bölgesi olan göz bölgesine uyguladığımız için, göz farıyla uyumanın ne kadar tehlikeli olduğunu siz de farkedebilirsiniz. Bu bölgenin gün içerisinde karşılaştığınız bütün mikropları kendine çekmesi ve makyaj ürünlerinin bu mikropları beslemesi nedeniyle göz sağlığınıza ve güzelliğinize önem veriyorsanız, kesinlikle göz makyajınızı temizlemeden uyumamalısınız. Maskara ile uyumak ise sertleşmiş olan kirpiklerinizin uyku esnasında kırılmasına neden olacağından sizi sıkıntıya sokacaktır.

Ruj ile Uyumak

Ruj her ne kadar diğer makyaj malzemeleri kadar tehlikeli olmasa da, dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına neden olacaktır. Dolayısıyla onu da temizlemeden uyumak bir hata olacaktır. Bunun yanında, rujunuzun gece boyunca yatağın her tarafına bulaştığını görmek de sizi kesinlikle rahatsız edecektir.

Elbette makyaj ile uyumak zorunda kaldığınız günler illa ki olacaktır. Eğer o günlerden bir tanesini geçirdiyseniz, sabah ilk iş makyajınızı temizlemelisiniz ancak bunu yaparken derinize işlemiş olan, bilhassa göz bölgesindeki makyajı temizlemek için normalden daha fazla efor sarfetmeniz gerektiğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.