Meyvelerin yenileyici ve enerji verici özellikleri

Sağlık

meyve
Doğayla iç içe yaşayan halklar, egzotik bitkilerin güzellikleri üzerindeki etkilerini biliyor. Parlak saçlarını ve ışıldayan ciltle­rini işte bu bitkilerin güçlerine borçlular. Kozmetik laboratuvarları da onların bu doğal reçetelerinden yola çıkarak modern bakım ürünlerini geliştirme yolunu seçiyorlar.

Hindistancevizi-nin yüzde 70′i yağdan oluşuyor. Ve bu yağ cildin kendi yağıyla büyük benzerlikler taşıyor. Güneşten yanmış hassas ciltleri te­davi ediyor, kurumuş saç uçlarını ve solgun ciltleri eski sağlığı­na kavuşturuyor, ellere ve ayaklara banyo yağı olarak hizmet ediyor.

Kremlerin içeriklerinde yer aldığında ise pürüzsüz görü­nümlerine yardımcı oluyor. Özel bir hindistan cevizi meyvesin­den elde edilen “babassu yağı” da anti komedan olarak siyah noktalara aman vermiyor. Bu bakım ekstresi, özellikle karma ciltler üzerinde oldukça etkili.

Güney güneşiyle olgunlaşan bit­kiler yenileyici ve ısı veren enerjileriyle öne çıkıyor. Bilim adamları bu meyveleri etkili içerikleriyle özelikle yaşlanmaya karşı geliştirdikleri ürünlerinde kullanmayı tercih ediyorlar. Mesela nar ve kakao nun cildi gerginleştirici özelliği vardır.

Ös-trojen benzeri phyto hormonlarına sahip olan nar özellikle ka­buğunun, hücreleri güçlendirici ve gerginleştirici etkisi bulu­nuyor. Kakao çekirdekleri ise içeriğindeki protein ve hücre yapılandırıcı maddeleriyle cildi hızlı gerginleştiriyor. Kakao ya­ğındaki polifenoller ve özel bileşenler kolajenler ve elastin do­kularını güçlendirici etkileri bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.