Nasır Tedavisi

Sağlık

Bu makalemizde el ve ayak tabanlarında sıklıkla görülebilen ve zamanla bir bebek misali büyüyen baş belası nasır olayından bahsetmek istiyorum. Tedavisi edilmediği zaman gittikçe kökleşen ve tedavisinin daha zor hale geldiği nasır aslında henüz büyümeden önce bitkisel olarak kolay bir şekilde tedavi edileblir. Aşağıda kendim bizzat deneyerek kullandığımdan nasırdan kurtulma yöntemlerini bahsedeceğim. Öncelikle nasır nedir? bundan bahsedelim.
Nasır Nedir?

Zamanla basınca ve sürtünmeye bağlı olarak cildimiz kendisini savunma amacı ile bu bölgelerde kalınlaşarak kendini korumaya çalışır. Bu kalınlaşmaların halk adında adı nasır olarak bilinmektedir. Üst tarafta bulunan ölü hücreler deri üzerinde kalınlaşmalara sebep olurlar. Kalınlaşan derinin altında bazı durumlarda iltihap oluşabilir. Bu gibi durumlarda deri kendi kendine tedavi edebilir fakat bazı durumlarda ciddi sıkıntı ve rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bir çok farklı nasır türü vardır. Bunlara detaylıca girmeye gerek yok. En çok karşılaşılanı ise ayakkabılara bağlı olarak gözlemlenen parmak kenarlarındaki ve taban altında görülmektedir.
Nasır Tedavisinde Domates Maskesi

Aslında bu tedavi yöntemine ne kadar maske denilir tartışılır. Çünkü bizzat kendi cildimde denediğim ve her zaman olumlu sonuç aldığım bir tedavi yöntemi olmuştur. Yapmanız gereken ilk şey organik veya bahçe domatisi bulmanız. Uygulama zamanı olarak en uygun zaman gece yatmadan önceki dönemdir. Domatesten nasırdan daha büyük parça kesiniz. Bu parça çok kalın olmasına veya çok ince olmasına gerek yok. Parçanın sulu tarafını nasırın üzerine gelecek şekilde sabit tutarak elinizin veya ayağınızın etrafından eski kullanmadığnız bir bez parçasını veya bandı bir kaç defa dolayınız. Maksat sabaha kadar domatesin sağa sola kaymasını engellemek. Artık istirahate çekilebilirsiniz. Çünkü bu şekilde üzerine basamaz başka işle uğraşamazsınız.

Sabah olduktan sonra sargınızı açınız. Nasırlı olan bölgeyi incelediğinizde domates asitli suyunun nasırlı bölgeyi yumuşattığını ve deriden dışarı doğru çıkardığını göreceksiniz. Bu durumdan sonra yapabilecekleriniz. İsterseniz ayağınızı temizlemek için sıcak su ile güzelce yıkayıp nasırın kendiliğinden yok olmasını bekleyebilirsiniz yada sıcak su ile yıkadıktan sonra benim gibi tırnak makası ile dışarı çıkmış (pörsümüş) olan nasırın kenarlarından başlayarak içerilere doğru yavaş yavaş kırpmalar ile nasırlı bölgeleri kesebilirsiniz. Bu şekilde nasırdan kurtulmanız daha kolay olacaktır. Keserken keserken derinizden kan geldiğini görürseniz nasırların tamamen bittiğini anlarsınız. Bu dakikadan sonra kırpma işlemini bırakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.