Neem yağı nedir, Nasıl kullanılır?

Güzellik

neem-yagi-nedir-nasil-kullanilir
Neem yağı, temel olarak Afrika ve Asya’da yetişen bir ağaç olan neem ağacının yaprakları ve meyvesinin yağının çıkarılmasıyla elde ediliyor ve kozmetikten tutun da böcek uzaklaştırma yöntemlerine ve tarıma kadar pek çok farklı alanda kullanılıyor. Son yıllarda neem yağını içeren çeşitli kozmetik ürünlerinin ortaya çıkmasının yanında, aktarlarda direkt olarak konsantre yağ şeklinde de satılan bu ürün sayesinde daha güzel hale gelmek de mümkün oluyor.

Bu yağın barındırdığı minerallerin hem cilt için çok faydalı olduğu hem de çeşitli deri hastalıklarına karşı mücadelede etkili bir araç olduğu günümüzde kabul ediliyor. Zira Hindistan’da çok uzun yıllardır kullanılan neem yağı, alerjiler, sivilceler, egzema gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara karşı etkili bir korunma ve tedavi olanağı sunuyor. Bu tip rahatsızlıklarla karşılaştığınızda tek yapmanız gereken deforme olmuş bölgenin üstüne arada bir neem yağınızdan sürmek.

Her ne kadar direkt olarak bütün yağın cildinize boca edilmesi önerilmese de, cilt maskenizin içerisine ekleyeceğiniz bir kaç damla neem yağı bile derinizin beslenmesine ve güzelleşmesine yardımcı olacaktır. Temel olarak ölü deriden oluşan saçlarınız için de saç kremlerinize abartıya kaçmamak şartıyla neem yağı eklerseniz daha parlak ve canlı göründüklerine şahit olabilirsiniz.

Cilt tipinden bağımsız olarak bu olumlu sonuçları ortaya koyabilen neem yağı, her ne kadar yenilebilir veya içilebilir olmasa da neem ağacı yapraklarını bulursanız onlarla bir çay da hazırlayabilirsiniz. Bu bitkisel çay hem hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır hem de kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olacaktır.

Eğer direkt olarak neem yağının tüketimine uzak bakıyorsanız, bu yağın kullanıldığı çeşitli nemlendiriciler, bakım jelleri ve şampuanlara da göz atabilirsiniz. Reklam olmaması amacıyla bu ürünlerin ismini direkt olarak vermiyoruz ancak kozmetik mağazalarına ve butiklere uğrayarak bu ürünlerin hepsini kolayca bulabilirsiniz.

Fakat bu yağın bakımsız bir ciltte mucizeler yaratmayacağı da unutulmamalı. En iyi sonuçları elde etmek için günlük cilt temizliğinizi ve bakımınızı aksatmamanız, aynı zamanda sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve sporu da kesinlikle hayatınıza dahil etmelisiniz. Herkese şimdiden bol güzellikler diliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.