Oturma Banyosu – Bitkisel Banyolar

Sağlık

banyo-yapmak
Oturma banyosu, göreceli olarak az miktardaki suya oturma­yı içerir. Özellikle oturma banyosu için özel olarak yapılmış ban­yo küvetleri mevcuttur, ama içine oturulabilecek büyüklükteki herhangi bir küvet yeterlidir.

Bir oturma banyosu almak için, bir küvetin içine oturduğunuz zaman göbeğinize kadar gelecek miktarda sıcak veya kaynar şifalı bitki banyo suyu koyun. Küvetin yanındaki bir destek seti üzerinde ayaklarınızı destekleyin ve sonra boyundan aşağı tamamen örtülmüş olmak için kendinizi büyük havlular veya battaniyelerle sarın.

Eğer banyo küveti kul­lanıyor iseniz, 10 cm. kadar su koyun, dizlerinizi yukarı kaldırın ve suyu elinizle karnınıza sıçratın. Küvette 10 ile 20 dakika kalın, sonra kısa bir soğuk banyo veya duş ile temizlenin, (soğuk otur­ma banyoları da alınabilir, ama bunlar birkaç dakikadan fazla ol­mamalıdırlar.)

Oturma banyoları, idrar yolları, alt karın bölgesi ve makat için faydalıdır. İltihaplanmalara, telvis kanlanmalarına, kramplara, hemoroitlere, adet problemlerine ve böbrek ve bağır­sak ağrılarına yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.