Saç Kıran Nedir?

Sağlık

Saç Kıranİnsan vücudunun kılla kaplı olduğu bölgelerde; saç, sakal, kirpik veya vücudunun herhangi bir bölgesinde görülen ufak bölgesel kıl kayıplarına saç kıran denilmektedir.Bu makalemizde saç kıran probleminden bahsetmek istiyoruz. Eğer sizin de saç ve sakallarınızın bazı bölümlerinde bu türden bir seyreklik yaşıyorsanız aşağıdaki makalemizi dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

Genelde saç bölgesinde çok görülmektedir. Ufak çaplı görülen bölgesel dökülme dediğimiz büyüklükler aslında bir bozuk para büyüklüğünde bir parmak ucu kadar büyüklükte olmaktadır. Etrafı dolgun kıllarla kaplı olduğunda oldukça çirkin bir görüntü oluşturmaktadır.

Hastalığın görülme sıklığı yüzde 60 civarında 20 yaş ve altında görülmektedir. Bu durumda çocuklar ve gençler riskli grupta bulunmaktadır. Bu hastalığın neden oluştuğu tam olarak bilinememektedir. Fakat bu hastalığın tetikleyicilerinin stres, kansızlık ve guatr rahatsızları olduğunu söyleyebiliriz.

Saç kıran problemi oluştuktan sonra uzun süre bu şekilde devam etmez. Genelde 1 yıl içerisinde hiç bir işlem yapılmadığı takdirde bile kendi kendine iyileşmektedir.
Saç Kıran Tedavisi

Saç kıran tedavisinde kortizonlu krem ve losyonlar kullanılmaktadır Şiddetli görülen durumlarda iğne ile kortizonlu ilaçlar kullanılabilmektedir. Kortizonun çeşitli yan etkisi olan bir ilaç olduğundan tedavi fazla uzatılmaması gerekmektedir.Saç dökülmesi sorunlarında kullanılan %5 minoxidil de saç kıran hastalığında fayda sağladığı görülmüştür.Ultraviyolar A ışınları ve psoralen içilerek te tedavi sağlandığı saptanmıştır.

1 Yorum “Saç Kıran Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.