Sağlıklı beslenme ile bölgesel zayıflama mümkün

Diyet

soguk-lipoliz-dondurarak-zayiflama-nedir
Bölgesel kilo alımında genel eğilim erkeklerde göbeği, kadınlarda basenleri işaret etse de dengesiz alınan fazla kilolar hem kadınların hem de erkeklerin sağlığını ve yaşam kalitesini yakından etkiliyor.

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin İyi Yaşa programı kapsamında sağlıklı beslenme önerileri hazırlayan Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, birçok kişinin merak ettiği “Diyetle bölgesel zayıflama mümkün mü?” sorusunu yanıtladı. Basen bölgesinin zayıflamada en zor sonuç alınan bölge olduğunu belirten Şeber, “Ancak, diyet yaparken bazı tüyolara dikkat etmek göbek bölgesinde çok daha fazla incelme sağlayabilir” dedi.

İşte bölgesel zayıflama sağlayan tüyolar:
Basen eriten diyet var mı

Basen bölgesinin en zor incelen bölge olduğunu vurgulayan Şeber, basen bölgesinden kilo vermek isteyen kadınların gözden kaçırdıkları leğen kemiğine dikkat çekerek, “Birçok kadın basenini inceltmeye çalışırken leğen kemiği genişliğini göz önünde bulundurmuyor. Eğer kişinin leğen kemiği genişse ne kadar kilo kaybederse kaybetsin basen ölçüsü istediği standartlara ulaşmayabilir” diye konuştu. Sadece basen eriten bir diyetin ne yazık ki bilimsel olarak tanımlanmadığını söyleyen Şeber, genelde medyada ve internette bu konuda yer alan bilgilerin de çoğunun kulaktan dolma ya da yanıltıcı olduğunu vurgulayarak, basen problemi olanların sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli egzersizi de yaşam tarzı haline getirmeleri gerektiğini kaydetti.

Ne kadar az şeker o kadar az göbek
Beyaz şeker ve beyaz şeker içeren yiyecekler ve içecekler, kan şekerini hızla yükseltip hızla düşürüyor. Kan şekerinde meydana gelen bu dengesizlik daha hızlı acıkmaya neden olurken, aynı zamanda da karın bölgesinde daha fazla yağ depolanmasına neden oluyorlar. Bundan dolayı şeker tüketiminiz ne kadar az olursa, göbek bölgesindeki yağlanma da o kadar az olacaktır.

Süt tüketimi yağ kaybını hızlandırıyor

Kalsiyumun karın bölgesi yağları üzerine etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Günde 2 su bardağı süt ya da süt ürünü tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre, karın bölgelerinde daha az yağlanma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca spor yapan kişilerde spor sonrası tüketilen light süt, karın bölgesinden yağ kaybını hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Patatesin de pirincin de sıcağına dikkat

Sıcak tüketilen patates, beyaz un ve pirinç gibi bazı gıdaların glisemik indeksi yüksektir. Glisemik indeksi yüksek olan bu yiyecekler, aynı beyaz şekere benzer bir etki yaratarak kan şekerini hızla yükseltip düşürür. O sebeple bu tür gıdaların beslenme düzeninde daha az yer almasına dikkat etmek gerekir.
Her şeye rağmen incelemiyorsanız insülin direnciniz olabilir

Dikkatli ve düzenli beslenmeye özen gösterdiğiniz halde göbeğinizde hiçbir değişiklik fark edemiyorsanız, insülin direncinizin olup olmadığını kontrol ettirmek için mutlaka bir dâhiliye uzmanına başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.