Soğuk Havalar için Cilt Bakım Önerileri

Güzellik

kis-icin-cilt-bakim-onerileri
Sıcak ve uzun geçen yaz mevsimlerinden sonra gelen kış ayları cilt için de bir değişimin habercisi ve başlangıcı niteliğindedir. Nasıl ki mevsimler değişim göstererek kendini yeniliyorlar ise cilt de kendini yenilemeli ve sağlıklı görünmeli.

 

Cilt Bakımı için mevsim dönümlerinde yapılması gerekenler

Her şeyden önce cilt temizliği gelmeli. Bunun için doğru vitaminleri zamanında almak gerekli. Bunların en başında selenyum, A ve E vitaminleri geliyor. Bunlara ek olarak da kış aylarının meyveleri olan portakal ve nar ı da sakın ihmal etmeyin.

Elbetteki bunları yapmak yeterli değil. Fiziki olarak da cildimizi kış aylarına hazırlamak gerekli. Bunun en kolay kolu da basit olarak uygulayabileceğimiz peeling leri tavsiye edebiliriz. Bunlar ne işe yarayacak derseniz eğer ölü cilt derinizden kurtulmak için cevabını verebiliriz.

Uzmanların tavsiyeleri de bu yönde;

“Hem yüz, hem vücut için geçerli olan peelinglerin sadece çeşidini iyi belirlemek gerekir. Vücut için kahverengi şekerden oluşan hafif yağlı ama arındırıcı mekanik peelingler, yanı sıra sırttaki siyah noktaların temizliği yapılabilir. Yüz için ise fitik asit, glikolik asit, laktik asit peelingler ile yumuşak bir arınma yapılabilir, ancak lekeler varsa daha ileri peelingler uygulanabilir.”

Cilt hastalıkları uzmanı tarafından, peeling sonrası arınmış ve temizlenmiş cilde reçete edilen ev bakım ürünleri ile bu etkinin uzun solukluluğu sağlanabileceğine de vurgu yapan uzmanlar, bu ürünler arasında özellikle akşamları retinoik asit içerikli ürünlerin, beraberinde leke önleyicilerin, gündüzleri ise C vitamini içerikli kremlerin, güneş koruyucuların olması gerektiğini belirtti.

Cilt Bakımı için Cildinizin Dolaşımı canlandırın

Cildin dolaşımını düzenlemek ve canlandırmanın da önemine vurgu yapan uzmanlar “Bunun için IPL, led terapi önerilebilir. Vitamin ve hyalüronik asit enjeksiyonları ile cilt derinlemesine nemlendirilir ve beslenir. Kurumuş, güneşin etkisiyle gerçek rengini kaybetmiş ciltlerde her yaşa uygun farklı kokteyller uygulanabilir” dedi.

“Örneğin bütün yaz kaşlarını çatmış veya göz çevresini kırıştırmış olan kişilere kadın veya erkek kas gevşetici bir ilaç olan botulinum toksin enjeksiyonu uygun olur veya yüzün orta hattında çökmeler veya derin nem kayıpları varsa hyalüronik asit dolgular ve vitamin enjeksiyonları yapılır.

Yüzün alt bölümünün düzeltilmesi çoğunlukla estetik cerrahların uyguladığı germe işlemlerine ihtiyaç duyar ancak cildi sarkmadan yakalamışsak o zaman bir umudumuz bu bölgenin ışıklarla uyarılıp vitamin ve büyüme faktörlü ürünlerle hücrelerini tetiklemek mümkün.”

KIşın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı

Şok Diyetlerin Cilt Üzerindeki Etkisi

Uzmanlar Gıdaların kalitesi ve içerdiği besinlerin durumunun cildin sağlığı için çok önemli olduğunu da söyleyen uzmanlar sabah-akşamüstü C vitamini almanın, kış aylarında A,E, selenyumu birlikte tüketmenin, karaciğeri koruyan gıdalardan enginar, kereviz, nar, portakal yemenin cilt sağlığı için şart olduğunu belirttiyorlar.

Uzmanından Cilt Bakım Önerileri

– Cildinizi mutlaka düzenli olarak temizleyin, makyajla uyumayın

– Cildinizi düzenli olarak uyarın, her gün günde 3 defa parmak darbeleri (mikrodolaşım için), gerektiği ölçüde haftalık peeling ile ölü deriden arındırma

– Her gün güneş koruyucu ürün kullanımına dikkat (nemlendirici özellikli, makyaj altına sürülebilen) makyaj ürünlerinin doğal, mineral bazlı olmasına özen göstermek.

– Fondöten ve pudra kulanımını en aza indirin (gözenekler nefes alsın).

– Bronzlaşmak eşittir yaşlanmaktır, bu nedenle koruyucusuz güneşlenmeyin, mümkünse solaryum yerine otobronzan sistemleri tercih edin.

– Belli zamanlarda (regl dönemleri, ateşli hastalıklar, spor yapma ile ilişkili, zayıflama programları sırasında) cilt hastalıkları ve kozmetik dermatoloji uzmanının görüşlerini alın.

– Detoks ve şok zayıflama programlarını yaparken cildin de şok olabileceğini yani sarkma ve bağ dokusunda bozulma olabileceğini asla unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.