Yeni Evliler Nasıl Korunmalı?

Yaşam

kadin-cinsellik
Yeni evlilerin hemen çocuk yapmak istememeleri halinde doğum kontrol yöntemlerine başvurarak elbette gebelikten korunmaları gerekmektedir. Tabii ki bu iş için hazırlanmış özel ürünlerle gerçekleştirilebiliyor ve korunmayı istemeyen çiftlerin pek çoğu daha evlenir evlenmez bir çocuk sahibi olarak hayatlarına devam ediyorlar. Dolayısıyla korunmalı cinsel ilişki her yeni evli çiftin bilgi sahibi olması gereken konular arasında yer alıyor. Sizler için pratik ve uygulanabilirliği yüksek korunma yöntemlerini kısaca listelemek istiyoruz.

Bilhassa kondom kullanmak istemeyen çiftlerin en çok tercih ettikleri korunma yöntemlerinden bir tanesi doğum kontrol haplarını kullanmaktadır. Bu haplar genel olarak zararsız ve bazı kanser türlerini önleyici etkiye sahiptirler ancak emziren annelerin ve özellikle sigara içenlerin kullanmaması önerilmektedir. Adet düzeninin de daha derli toplu olmasına yardımcı olan doğum kontrol haplarının çeşitli türleri de mevcuttur ve hangisini kullanacağınıza doktorunuz karar vermelidir. Kendi başınıza bu hapları almanızı kesinlikle önermiyoruz. Bunun yanında hap içmek istemeyenler her ay iğne vurunarak da istenmeyen gebeliklerden korunabiliyorlar.

Son yıllarda deri altı implantı denilen korunma yöntemi de bilhassa yeni evli çiftlerin tercihleri arasında yer almaktadır. Hem uzun dönemli olmaları hem de devamlı kontrol edilmelerinin gerekmemesi nedeniyle kullanılan bu implantların tek kötü yanı deri içine yerleştirilme zorunluluklarının bulunması. Tabii ki bu yöntem ve yukarıdaki yöntemlerin cinsel hastalıklardan sizi korumayacağı da unutulmamalı.

Rahim içine takılan ve ülkemizde spiral olarak adlandırılan cihazlar da yine gebeliği yüksek oranda engelleyen araçlar arasında yer almaktalar. Çok çeşitli türlerde olabilen bu cihazların en çok rastlanılan olumsuz yanları arasında bazı kadınlarda alerji ya da reddedilmeye neden olması. Ayrıca ilk dönemlerde adet düzeninde bozulmalar da ortaya çıkabildiği için biraz sancılı bir dönem geçirmenize neden olabiliyor. Lakin çok iyi bir gebelik önleme sistemi olduğu için pek çok yeni evli çift korunma yöntemi olarak spiral kullanmaktadır.

Kondom kullanımı ise elbette pek çok çiftin yapmaya üşendiği ancak yüksek koruma sağlayan yöntemler arasındadır. Hem erkek hem de kadınlar için çeşitli kondom türleri bulunması bu ürünlerin kullanımını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Bunun yanında bazı çiftlerin spermleri öldüren çeşitli ilaçları da ilişki öncesinde vajinaya yerleştirmeleri mümkündür. Doktorunuz bu yöntem için üretilen ilaçları ve kullanım yöntemini size uygun bir şekilde açıklayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.