Akne Tedavisi

Sağlık

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Günümüzün stres dolu hayatında bir çok kişinin cildinde yaşadığı siyah nokta yani akne lekeleri sorun olmaya devam ediyor, akne tedavisi doğru yapıldığında çok hızlı başarılı sonuçlar veriyor.

Akne Nedir? Nasıl Oluşur?
Genellikle yüz, boyun, sırt, göğüs, omuz ve kollar da görülür.Cilt üzerinde bulunan gözeneklerin tıkanması sonucunda deri altında yağ birikmesidir.Önce siyah noktalar şeklinde olur, müdahale edilmediği takdirde kızarıklık ve iltihabik bir durum alır.

Ergenlik çağında görüldüğü gibi ilerlemiş yaşlarda da meydana gelebilir.Genelde yağlı cilde sahip kişilerde görülür.Cildimiz gözenekli bir yapıya sahiptir.Uygun temizleyicilerle cilt demizlenmediği takdirde bir süre sonra gözenekler tıkanır.

Gözenekler cildimizin nefes almasını sağlar.Gün içerisinde ter yoluyla vücuttan toksinleri atar.Tıkanan gözenekler bu işlemi yerine getiremez ve deri altında yağ birikmeye devam eder.Bir süre sonra da iltihaplanır ve hoş olmayan bir görüntü oluşturur.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Öncelikle cildinizin tipi ne olursa olsun sabun önermiyorum.Sabunun içerisindeki maddeler bir süre sonra ciltte yağlanmaya neden olur.Sabah yüzünüzü yıkarkende gün içerisinde de kesinlikle sadece su ile yıkayın.Banyoda veya duş alırkende yüzünüze sabun kullanmayın.Hafif dairesel hareketlerle bir kese yardımıyla, cildi tahriş etmeden kas yönünde yapacağınız bir işlem, hem masaj etkisi yapacak hemde ölü hücreleri ciltten uzaklaştıracaktır.

Banyo sonrası ve cillt temizlendikten sonra açılmış olan gözeneklerin sıkıştırılması gerekir.Bunun için cildinize uygun bir tonik kullanarak gözeneklerin sıkıştırılması gerekir.Eğer hali hazırda toniğiniz yoksa sade bir soda da işinizi görecektir.Varsa 8-10 damla gül suyu ile karıştırıp kendinize doğal tonik hazırlayabilirsiniz.Cildinize uygulayacağınız bu işlem gözeneklerin sıkışması için yeterlidir.

Akne Tedavisi Nasıl Olmalıdır? Nerede Yapılmalıdır?
Öncelikle bir cilt uzmanına görünmelisiniz..Doktor akne tedavisi konusunda sizi aydınlatacaktır.Hormonal olabildiği gibi bazı hastalıklardan dolayıda cilt dışa vurmuş olabilir.Dermatolog ( cilt doktoru ) aknenin durumuna göre size akne tedavisi başlatacaktır.

Akneli bölgenin durumuna göre kısa vade de yada sürecin uzaması mümkün.Önemli olan doğru kişiden yardım almanız.Hijyen olmayan, cilt bakımı konusunda yetersiz bilgiye sahip kişilerden yardım almak ciltte kalıcı izlerin oluşmasına neden olur.Tabi sizinde aknelerinizle oynamamanız gerekir.Sıkmak, içinde bulunan iltihabın deri altından sağlıklı dokulara ulaşmasına neden olur.Buda olan sorunu daha ha büyütmekten başka bir işe yaramaz.

Cilt tipinizi öğrendikten sonra kendinizde evde çeşitli bitkisel maskeler hazırlayabilirsiniz.Yapılacakları öğrendikten sonra akne tedavisi sizin için sorun olmaktan çıkacaktır..

Sağlıklı cildinizle,güzel günler dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.