Balın cilt bakımında 5 mucize etkisi

Güzellik

bal-kuru
Cildinizi sonbahara hazırlamanın vakti gelmedi mi? Cildi nemlendiren, besleyen ve sivilce problemlerini önleyen balın, cilt bakımında 5 farklı kullanım şeklini sizler için derledik.

İşte cilt bakımında balın 5 kullanım şekli…
Nemlendirici cilt maskesi
Yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği bulunan bal, cildi kuruluktan kurtarıyor. 1 yemek kaşığı yayıkaltı süt (ayran da olabilir), 1 yemek kaşığı bal ve 1 yumurta sarısını karıştırıp temiz cildinize uygulayın. Yüzünüze masaj yaparak uygudığınız maskeyi göz kenarlarınıza çok yaklaştırmamaya özen gösterin. Maskeyi yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla nazikçe yıkayın.

Sivilce önleyici maske
Bal, doğal bir antibakteriyel ve antimikrobiyel etkiye sahiptir. Bal, yalnızca akne ve sivilceleri değil, ciltteki kızarıklıkları da önler. Bir parça işlem görmemiş balı pamuğa sürün ve akneli bölgelere uygulayın. Cildinizde 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla nazikçe yıkayın.

Yüz scrub’ı
1 yemek kaşığı balın içerisine yarım yemek kaşığı sodyum bikarbonat (kabartma tozu) ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı önceden temizlediğiniz cildinize masaj yaparak uygulayın. Yüzünüze maskeyle bir müddet masaj yaptıktan sonra ılık su ile durulayın. Bu scrub’ı uyguladıktan sonra nemlenmiş, ölü hücrelerden arınmış sağlıklı bir cilde kavuşacaksınız.

Gözenek temzleyici maske
Bal, cilt üzerindeki gözenekleri temizleyen güçlü enzimlere sahiptir. 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını 1 yemek kaşığı balla karıştırıp önceden temizlediğiniz cildinize yuvarlak hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra ılık su ile durulayın.

C vitamini bakımı
Cildinize C vitamini takviyesi yaparak, daha sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bir limonu ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın. 1 yemek kaşığı balı yarım limonun üzerine sürün ve cildinize hafif hareketlerle uygulayın. Limon bal karışımını yüzünüzde 5-10 dakika kadar bekletip ılık suyla durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.