Cilt diyeti ile ışıl ışıl bir cilt yaratın!

Güzellik

cilt-tipleri
Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Dik’e göre her cilt tipinin ayrı bir cilt diyeti olmalı. Dik, “Cildin sağlıklı ve güzel görünümü cilt diyeti ile yani beslenme, bakım ve egzersizle birlikte elde edilebilir. Cilt diyeti, her cilt tipine göre farklılık gösterir, tek tip değildir. Her şeyden önce cilt tipinin belirlenerek nasıl bir cilt diyeti yapılacağının saptanması gerekir” diyor.

Yağlı ciltler
Yağlı cildi olanlar, rafine şeker ve karbonhidratlardan, kızartmalardan, kuruyemişlerden uzak durmalılar. Bol bol havuç, yeşil çay, glisemik indeksi düşürülmüş, kan şekeri üzerinde olumlu etkisi olan kepekli tahıllar tüketmeliler. Kahverengi makarna, yulaf, bol tahıllı un gibi… Turunçgiller, kayısı, havuç, ıspanak gibi A vitamininden zengin gıdalar ile somon, uskumru, ton balığı gibi soğuk su balıkları da tercih edebilirler.

Yağlı cilt sorunu yaşıyorsanız, yağ düzeyini kontrol etmek için yağsız cilt ürünü kullanmalısınız. Cildinizi her gün sabah ve akşam köpük veya temizleme jeli ile temizlemelisiniz. Fondöten yerine renkli nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Yağlı cilde sahip olanların nemlendirici kremleri de tamamen yağsız olmalı. Günlük nemlendirici için hyalüronik asit solüsyonu ve kök hücreden zengin serum kullanmanız iyi olur. Çay ağacı yağı maskesi de yapabilirsiniz. Güneş koruyucuda da yağsız olanları tercih etmek gerekiyor.

Kuru ciltler
Kuru ciltliler, cildin nem kazanmasında yararı olan salatalık, balık, kereviz, ceviz, fındık, kuru kayısı gibi gıdalar tüketmeliler.

Cildi kuru olanlar asla temizleme jeli ve köpük kullanmamalı. Çünkü bu cildi daha çok kurutur. Temizleme sütü ve losyonu tercih etmeliler. Ayrıca aşırı sıcak ortamlardan ve güneş ışığına maruz kalmaktan da kaçınmalılar. Mümkünse spot ışık altında ve bilgisayar karşısında bile güneş koruyucu kullanmalılar.

Eğer kuru cildiniz varsa, gün içinde serum, akşamları da onarıcı kremler tercih etmelisiniz. Beş dakika buhar banyosundan hemen sonra soğuk su ile cildinizi yıkamalısınız. Cildiniz nemli iken nemlendirici ya da serum sürün. Hyalüronik asitli veya seramid içeren kremler bu cilt tipine uygundur.

Akneli ciltler
Özellikle aknelerin aktif olduğu dönemde fast food, kola, baharat, yağlı gıdalar, sigara, kafein, kuruyemiş, çikolata ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı. A vitamininden ve özellikle beta karotenden zengin gıdalar diyete eklenmeli. Örneğin; havuç, turuncu sebzeler, meyveler, bal kabağı, kayısı, domates gibi.

Yağlı ve akneli cildi olanlar öncelikle bol su tüketmeliler. Akne soru yaşayanların stresi de kontrol altında tutmalarında fayda var. Çünkü stres hormonları akne, rosacea, sedef gibi mevcut cilt hastalıklarının alevlenmesine neden olabilir. Stres veya anksiyete zamanlarında bu şikayetler de kötüleşme eğilimine girer. Bu tür dönemlerde yürüyüş, meditasyon, yoga yapmak iyidir.

Yağlı cildiniz varsa, rutin cilt bakımını ihmal etmeyin. Salisilik asit içeren temizleyiciler ile cildi yıkayarak gözeneklerin temizlenmesini sağlayın. Ayrıca cilde nazik şekilde peeling uygulamak da doğru olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.