Ciltte Yaşlılık Etkileri

Güzellik

yasli-olgun-cilt-tipi
Cildimizin kaderinin sadece genlerimize bağlı olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Cildin görüntüsü aynı zamanda ona nasıl davrandığımızı da büyük oranda ortaya koyuyor. Yaşam tarzı faktörü yaşlanma sürecinde önemli bir role sahiptir. Özel­likle genç kadınların ciltlerinde görülen erken yaşlanma fazla güneşin, sigaranın ve stresin bir eseridir. Solaryumdan uzak duran, sigara ve alkol bağımlılığı olmayan ve olumsuz dış et­kenlerin cildine zarar vermesini önleyenler, sadece genel sağlı­ğını değil aynı zamanda cildini geleceğini de ellerinde tutuyor demektir.

Güneş ışınlarının cildin doğal düşmanı olması uzun zaman­dır bir sır değil. Gençlik yıllarından itibaren kendini güneşin za­rarlı kollarına teslim edenler ya da solaryuma gitmeyi alışkanlık haline getirenler, 30′lu yaşlarından itibaren cildinin giderek hassaslaştığının farkına varacaktır. Ancak yine de henüz o ka­dar geç kalmış sayılmazsınız. En azından işlediğiniz geçmiş gü­nahların bir kısmını düzeltme şansına sahipsiniz. Yaşlılığı ge­ciktirici doğru adımlardan biri UV korumalı günlük bakımları asla ihmal etmemektir. Başka bir deyişle koruma faktörü, cildi sadece oluşabilecek yeni zararlardan korumakla kalmaz aynı zamanda geçmişte ortaya çıkmış büyük zararların da hafifle­mesini sağlıyor. Koruma faktörü sayesinde cilt yeni saldırılar­dan kendini korumak için daha az enerji sarf eder. Ayrıca, geç­mişte cilde verilen zararları da tamir etmeye ve kendini yenile­meye gücü vardır. Bakım kremlerinde bulunan E ve C vitamin­leri gibi antioksidanlar ise cildin kendini toparlamasına yar­dımcı olur.

Eğer cildinizdeki sorunlu akne ya da siyah noktalardan şikayetçiyseniz, ergenlik dönemindeki gençler için üretilen güçlü içerikleri bulunan bakım ürünlerini asla kullanmayın. Olgun bir cilt daha az yağlı olduğundan hem tahriş olur hem de doğal nemini kaybedebilir. Olgun ciltler için üretilmiş anti-akne te­mizleme ürünü ve haftada bir kez kullanabileceğiniz yumuşak bir cilt peelingi sizi hızlı bir çözüme götürebilir.

Cildinizin ek bir nemlendirilmeye ihtiyaç duymadığını dü­şünseniz de her zaman mutlaka bir nemlendirici kullanın. Özellikle geceleri cildinizin gerekli besin maddelerini almasına dikkat etmeniz gerekiyor. Gün içinde cildiniz olumsuz dış et­kenlerle savaşmak zorunda olduğundan ancak kendine gecele­ri zaman ayırabilir. Gece boyunca süren dinlenme sırasında be­sinleri alma süreci de daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu yüzden gece kremi satın alırken retinol ya da AHA (alfa hidroksi asit) içeriyor olmalarına dikkat edin. Kesin bir sonuç içinse gece kre­mini nemli cilde uygulayın. Bu sayede cildin kremi emmesi ko­laylaşacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.