Makyaj Malzemeleri Nerede ve Nasıl Saklanmalı?

Makyaj

kozmetikurunleri
Makyaj malzemeleri maalesef pek çok kadın tarafından kullanılmalarına rağmen doğru şekilde saklanmıyorlar ve bu nedenle olması gerekenden çok daha hızlı bir şekilde bozuluyorlar. Aynı zamanda, bozulan makyaj malzemeleri ülkemizde çeşitli yöntemlerle yeniden kullanılmaya çalışılıyor fakat bu ürünlerle geçici sonuçlar alınabilse bile doğası gereği kimyasal olan materyaller cilde büyük zararlar veriyorlar.

Dolayısıyla makyaj malzemelerinin ömrünü uzatabilmek ve çok daha uzun bir süre sağlıklı bir şekilde hizmet etmelerini sağlamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle banyo gibi nemli yerlerde saklanan makyaj malzemelerinin olması gerekenden çok daha çabuk bir şekilde bozulduğu biliniyor. Hele bir de yaz mevsiminin sıcak geçtiği yerlerde havadaki nem de bunun üzerine eklendiğinde maalesef makyaj malzemeleri hem bozuluyorlar hem de bakteriler üretmeye başlayarak sağlığa zararlı hale geliyorlar.

Bu nedenle malzemelerinizin üzerinde özel bir saklama talimatı yer almadıkça kozmetik ürünlerinizi 25 derece oda sıcaklığında ve tercihen karanlık ve kuru bir yerde saklamanız iyi olacaktır. Geniş dolaplar ve güneş almayan yatak odası gibi yerler en uygun ortamı sunacaklardır. Ancak aynı şekilde çok soğuktan ve buzdolabı gibi yerlerden de makyaj ürünlerinizi korumayı unutmayın.

Fakat bazı kozmetik üreticileri, bilhassa oje, parfüm ve krem üreticileri ürünlerinin buzdolaplarında saklanabilecek şekilde üretilmesini sağlıyorlar. Bu nedenle bu tip ürünleri satın aldığınızda kullanma ve saklama talimatlarına göz atarak hemen tespit edebilirsiniz. Yağlı ürünler ise dolapta çok fazla dondukları ve sertleştikleri için maalesef buzdolabında saklanmaları tavsiye edilmemektedir.

Bir şekilde son kullanma tarihi geçen veya dış koşullar nedeniyle hali hazırda bozulmuş olan kozmetik malzemelerinizin biraz daha idare etmesi amacıyla sulandırmanız, ısıtmaya çalışmanız ya da başka işlemler uygulamanız ise kesinlikle önerilmemektedir. Zira bu işlemler hem kimyasal tepkimelere neden olarak malzemelerin asit baz dengelerinin bozulmasına neden olacaktır, hem de zararlı organizmalar için uygun ortam oluşturacaklardır.

Son kullanma tarihi üzerinde yazmayan makyaj malzemelerinin ne kadar dayanacağını merak ediyorsanız malzemenin ilk aldığınız gündeki genel formunu aklınızda tutmaya çalışın. Bir kaç hafta veya ay sonra ürünün temel yapısında dikkate değer değişiklikler seziyorsanız ürünün sağlıklı olup olmadığını sorgulamayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.