Omega yağ asitlerinin Kadın Sağlığı üzerindeki Faydaları

Sağlık

omega-yag
Beslenme programınıza doğrudan katkıda bulunacak en önemli besin maddelerinden biri de kuşkusuz Omega-3 yağ asitleridir. Omega-3 yağ asitleri, görme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olmasının yanı sıra normal büyüme ve gelişim için de gereklidir.

Omega-3 yağ asitlerinin, birçok faydalarından sürekli bahsedilmektedir. Ancak Omega-3, vücut tarafından üretilen bir bileşen olmadığı için bu bileşeni, gıdalarımızdan almamız gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda yüzyıllar boyunca bol miktarda balık tüketen Eskimoların, kalp hastalığı ve kan dolaşımı bozukluğu oranlarının daha düşük olduğu saptanmıştır!. Diğer yandan ise, ortalama bir Avrupalının beslenme alışkanlığı incelendiğinde, et ve süt ürünlerinde bulunan doymuş yağ oranının ve mısır yağından elde edilen Omega-6 yağ asidinin de yüksek olduğu görülmektedir. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan gıdalar bol miktarda tüketilmediğinden bu durum sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Uzmanlar, sağlıklı olabilmek kilo kontrolünü sağlayabilmek ve uzun yaşayabilmek için Omega 3 ve Omega 6 ihtiyacının dengeli bir şekilde karşılanması gerektiğini söylüyor. “Günlük beslenmemizde Omega 3’ün yaklaşık 20 katı kadar Omega 6 tüketiriz ancak ideal oran 1’e 1 olmalıdır. Her ikisi de dengeli miktarda alınmalıdır. Omega 6’nın yüksek oranda alımı ciltte kurumaya ve yaşlanmaya neden olur. Cilde nem veren Omega 3 ise daha çok uskumru, ringa ve somon gibi yağlı balıklarda bulunur. Ancak denizlerdeki kimyasal atık çözeltileri nedeniyle oluşan kirlilik, balıkların beslenmesini de bozduğu için balık yemekte çözüm değildir.”

Hamile kadınlar ve bebekler
Omega, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için son derece gereklidir. Beyin, kalp, damarlar ve gözlerin sağlıklı gelişmesinde önemli rol oynuyor. İnsan beyni doğumdan önceki son üç ayda hızla büyür, doğumdan sonraki ilk 12 haftada bu büyüme hızı 3 kat artıyor. Bu nedenle hamile ve emzikli annelerin Omega-3 ve Omega 6 içeren gıdaları yeterince ve dengeli biçimde almaları çok önemli. Omega-3 ve 6 dengesiyle beslenen annelerin bebeklerinde beyin,sinir sistemi ve görme yetenekleri sağlıklı gelişiyor.Omega yağları ayrıca,çocuğun matematik zekasını geliştirip,okuma,telaffuz ve yazma beceresini arttırıyor.Eksikliği halinde çocuklarda davranış bozukluklarına (hiperaktivite,dikkat eksikliği gibi) yol açıyor.

Omega 3 yağ asitlerinin sağlığımıza olan faydalarını maddeleyecek olursak ;

OMEGA 3 İLE HEM ÇOCUKLARINIZIN HEM DE KENDİ SAĞLIĞINIZI KORUYUN!!!
1) Beyni Güçlendirir.
2) Görmeyi Güçlendirir.
3) Felç Riskini Azaltır.
4) Kalp Krizini Engeller.
5) Ritim Bozukluğunu Düzenler.
6) Belleği Destekler.
7) Unutkanlığa Engel Olur.
8) Kilo Verdirir.
9) Depresyonu Önler.
10) Eklemleri Korur.
11) Kansere Karşı Vücudu Güçlendirir.
12) Kan Basıncını Dengeler.
13) Kolesterolü ve Trigliseridi Düşürür.
14) İyi Kolesterolü Yükseltir.
15) Kanı İnceltir.
16) Bağışıklığı Güçlendirir.
17) Şeker Hastalığında Etkilidir.
18) Hücreleri Yeniler, Cildi Güzelleştirir.
19) Kangreni Önler.
20) Migreni Önler.
21) İltihaplı Hastalıkları Önler.
22) Erken Bunama Riskini azaltır.
23) Retina, Beyin ve Sperm Hücreleri İçin Çok Gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.