Saçımda Pullanma ve Kepek Var, Ne Yapabilirim?

Güzellik

kepeklenme
Saçlarda karşılaşılan pullanma ve kepeklenmeler maalesef oldukça sık olarak gerçekleşiyorlar ve bilhassa mevsim geçişlerinde kadınlar için büyük sıkıntı yaratıyorlar. Her ne kadar bazen gerçek rahatsızlık ve hastalıklardan kaynaklansalar da, genellikle basit deri sorunları ya da nem sıkıntılarından kaynaklanan bu duruma karşı elbette yapılabilecekler var. İlk olarak pul pul kepeklenme sorununa kısa bir bakış yapalım ve ardından yapabileceklerinize göz atalım.

Saç diplerimizde bulunan deri genellikle hiç bir belirti göstermeden kendi kendine dökülür ve yenilenir. Banyo yaptığımızda tüm ölü derilerin ortadan kalkması neticesinde herhangi bir pullanma ya da kepeklenme yaşanmadan hayatımıza devam ederiz. Ancak çok nadir banyo yapma, deri kurulukları, sedef gibi hastalıklar ve uygun olmayan kozmetik malzemelerin kullanımı neticesinde bu ölü derilerin miktarı artabilir veya saçtan atılması mümkün olmayabilir. Özellikle psikolojik olarak sorunlar yaşanan dönemlerde deriye ve dolayısıyla saç diplerine yönelik rahatsızlıklarda artışlar kaydedilmiştir.

Marketlerde satılan kepeğe karşı üretilen şampuanlar pek çok vakada işe yaramaktadır ve kepekler ortadan kaldırılmaktadır. Ancak saçlarınızdaki pullanmış bu deriler ortadan kalktıktan sonra kepek şampuanı kullanmaya bir son vermeli ve standart şampuanınıza dönmelisiniz. Bilhassa belli mevsimlerde pullanma varsa o mevsimlerde bu tip ürünleri kullanmak ve diğer zamanlarda normal temizlik ürünlerine dönmek saç sağlığı açısından oldukça önemli.

Tabii ki hormonal dengelerde büyük değişikliklerin yaşandığı zamanlarda da bu tip saç derisi sorunlarıyla karşılaşmak olası. Ergenlik dönemi geçişlerinde, adet döneminde, menopoz döneminde veya çeşitli hormon tedavilerinin gerçekleştirildiği zamanlarda maalesef deride pul pul dökülme gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu tip hormonal değişiklikler cildin nem ve yağ dokusuna zarar verdikleri için uygun bakım ürünlerini kullanmak problemlerin üstesinden gelmekte etkili olabiliyor.

Eğer saçlarınıza sık sık fön yapıyor, maşalıyor veya çeşitli düzleştirici ürünler kullanıyorsanız bunlara biraz ara vermek de saç derisi dökülmesine karşı önlem olacaktır. Zira saçın tüm dengesini bozan ve ısı ile operasyon yapan bu uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınmak genel saç sağlığı bakımından da gereklidir.

Eğer çok sert iklim koşullarının olduğu yerlerde yaşıyorsanız mümkün olduğunca saçlarınızı ve diplerini bu koşullardan korumanız da pullanmaları azaltacak ya da bitirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.