Sıcak taş terapisini evinizde uygulayın

Sağlık

sicak-tas-terapisi
Kasları gevşetmek, ağrıları azaltmak ve stresten arınmak için, sıcak taş terapisi son dönemlerde popülaritesi artan spa uygulamalarının başında geliyor. Eğer profesyonel hizmet almak için ayıracak bir bütçeniz yoksa, bu tedaviyi evde kendi imkanlarınızla da uygulayabilirsiniz.

Sıcak taş terapisi için sahillerden topladığınız pürüzsüz ve yüzeyi düz olan taşları kullanabilir ya da birçok spanın kullandığı siyah bazalt taşlarından satın alabilirsiniz. Bu taşlar volkanik maddeler olduğu için ısıyı daha uzun süre koruyabiliyor. Gerçekte gri renkli olan bu taşlar ıslandığı zaman siyaha dönüşüyor. Sağlıklı yaşam ürünleri satan dükkanlarda bulabileceğiniz bu taşları, toptan kozmetik ürünleri satan mağazalarda da bulabilirsiniz. Ayrıca internette yapacağınız ufak bir araştırma ile de bu taşlara ulaşabilirsiniz. Taşlarda dikkat etmeniz gereken tek nokta; yaklaşık 5-10 cm boyutlarında, mümkün olduğunca pürüzsüz ve oval şekilli olmaları.

Taşlar nasıl hazırlanır

Uygun taşlardan edindikten sonra, taşlarınızı temiz, sabunlu su ile iyice yıkayın ve durulayın. Terapiyi uygulayacağınız zaman, taşları geniş, su dolu bir tencereye alarak 5 dakika kadar kaynatın. Temiz bir havlu üzerine koyarak nazikçe kurulayın.

Taşlar elinizi değdirebileceğiniz ısıya geldiğinde, tekrar test etmek için 1 dakika süre ile boynunuza ya da dizinizin arkanıza tutun. Isı, dayanabileceğiniz derecedeyse artık başlayabilirsiniz demektir. Terapiyi uygulamadan önce ılık bir duş almanız ve yine de cildinizi korumak isterseniz teninizin üzerine ince pamuklu bir kumaş örtmeniz (çarşaf da olabilir) ve vücudunuzu bir yağ ya da nemlendirici ile yumuşatmanızı öneririz.

Taşlar hangi bölgelere konulmalı
– Ağrılı bölgelerin tam merkezine tek bir taş ya da birkaç küçük taş halinde,
– Omuriliğin her iki yanına 1 tane olmak üzere ya da omurilik boyunca tek sıra halinde,
– Belin arkasına,
– Dizlerin arkasına,
– Enseye,
– Stres ve gerginliği azaltmak için kürek kemiklerinin üzerine,
– Alnın ortasına,
– Avuç içlerine,
– Parmak aralarına konulmalıdır.

Nasıl uygulanır

Ayaklarda: Eğer yüzüstü yatarken size yardımcı olacak biri yoksa, taşların altına havluyla destek sağlayıp ayak tabanlarınızı taşların üzerine gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Eğer terapiyi uygulayacak biri varsa taşları ayak tabanlarınızın altında aşağı yukarı hareketlerle gezdirebilir ve parmak aralarınıza küçük taşlar koyabilir.

Baldırlarda: Eğer sıcak taşlarla hafif bir baskı kullanarak baldırlarınıza yukarı aşağı hareketlerle yavaşça masaj yaparsanız kaslarınız gevşeyecektir.

Taşları ne kadar süre tutmak gerekir
Aceleniz yok. Taşları birkaç dakika boyunca veya ısıları kaybolana kadar vücudunuzda tutabilirsiniz. Eğer size bu terapiyi uygulayacak biri varsa masaj yağı yardımı ile taşları vücudunuzun üzerinde nazikçe gezdirebilir.

Dilerseniz, sıcak taş tedavisi sonrasında taşlarınızı soğuk su dolu bir kapta hemen soğutup kurulayarak, sıcak taşları kaldırdığınız noktalara soğuk taşları koyabilir ve terapiyi bu şekilde devam ettirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.